Category : Ciąża

Home » Archive by category : Ciąża

Cukrzyca ciążowa to nietolerancja organizmu kobiety na węglowodany, którą stwierdza się u kobiety po raz pierwszy w ciąży. Przyczyną cukrzycy w ciąży jest działanie hormonów, które obciążają komórki beta trzustki produkujące insulinę. Cukrzyca ciążowa ustępuje w większości przypadków po urodzeniu dziecka. Cukrzyca w ciąży nie może być lekceważona, gdyż niezdiagnozowana i nie leczona zagraża zdrowiu ..

Read more

Infekcje intymne bardzo często przytrafiają się kobietom w ciąży oraz tym będącym w okresie połogu. Nigdy nie wolno ich lekceważyć, gdyż mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia zarówno ciężarnych jak i ich nienarodzonych dzieci.Grzybicze lub bakteryjne zakażenie dróg rodnych u kobiet w ciąży może być przyczyną poronienia, czy też przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego lub ..

Read more

Zgaga i niestrawność skutecznie potrafią popsuć radość z jedzenia. Cierpiąc na te dolegliwości staramy się unikać pokarmów i napojów, które je wywołują. Dla osób ze zgagą i niestrawnością pożegnanie się z ulubionymi potrawami jest ogromnym wyrzeczeniem. Jednak nie wszyscy potrafią odmówić sobie pysznego jedzenia, a następnie uskarżają się na nieprzyjemne dolegliwości. Niestrawność w wyniku np. ..

Read more

Okres ciąży to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Magiczne 9 miesięcy zmienia jej dotychczasowe  życie. W tym ważnym czasie, każda przyszła mama musi podwójnie dbać o siebie i wykonywać szereg niezbędnych badań. Badania w ciąży pomagają wykluczyć występowanie niektórych chorób u dziecka, a także pozwalają zadbać o zdrowie kobiety. Dzięki nim możemy wcześniej określić ..

Read more

Jeżeli kobieta w ciąży pije duże ilości alkoholu, istnieje ogromne ryzyko, że jej dziecko urodzi się z zespołem charakterystycznych cech i nieprawidłowości znanych jako płodowy zespół alkoholowy w skrócie FAS (z języka ang. „fetal alcohol syndrome”). Na Starym Kontynencie 1 na 500 dzieci rodzi się z ty schorzeniem, lecz przewiduje się niestety, że ten odsetek ..

Read more

Kwas foliowy to niezwykle cenna dla zdrowia substancja zwana również folacyną lub witaminą B9. Nazwa kwasu foliowego pochodzi z języka łacińskiego i oznacza liść – folium. Witamina B9 ma ogromne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka, gdyż jest potrzebna wszystkim komórkom organizmu ludzkiego od samego poczęcia do późnej starości. Kwas foliowy muszą przyjmować szczególnie kobiety w ..

Read more

8 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 32 do 35 tygodnia ciąży. Niestety przedostatni miesiąc ciąży nie należy do najprzyjemniejszych dla przyszłej mamy, a do tego jest ostatnim momentem przygotowania się do porodu. Dziecko w łonie swojej mamy również przygotowuje się do wielkiego dnia narodzin, poprzez ułożenie się główką ku dołowi. Dolegliwości ciążowe w ósmym ..

Read more

Decyzja o zajściu w ciąże powinna być świadoma. Każde dziecko, które przychodzi na świat powinno być chciane i kochane. Decyzja o poczęciu dziecka musi być dobrze przemyślana przez obojga partnerów. Świadome macierzyństwo powinno być czymś oczywistym w XXI wieku. Jak wskazują statystyki  coraz więcej kobiet planuje poczęcie dziecka, a wcześniej się do tego odpowiednio przygotowuje. ..

Read more