Category : Ciąża

Home » Archive by category : Ciąża

Przyszłe mamy zastanawiają się z pewnością jaką metodą karmić: czy ma to być karmienie naturale, czy za pomocą mleka modyfikowanego. Oczywiście my zachęcamy do karmienia piersią, które jest najbardziej odpowiednią i najzdrowszą metodą, jednak nie wszystkie mamy mogą lub chcą karmić naturalnie dlatego trzeba zdobyć wiedzę dotyczącą karmienie modyfikowanego. Przyszłe mamy muszą wiedzieć co to ..

Read more

Ultrasonografia, czyli popularne USG każdy o nim słyszał, wiele osób doświadczyło tego badania lecz nie każdy wie na czym właściwie polega. Podczas badania ultrasonografem wykorzystywane są dźwięki o wysokiej częstotliwości, czyli ultradźwięki, które pozwalają na uzyskanie szczegółowego obrazu organów wewnętrznych. Ultradźwięków używa się do badania organów wewnętrznych, takich jak np. serce, wątroba, czy nerki. USG ..

Read more

Opuszczenie szpitala po porodzie to bardzo radosna chwila dla całej rodziny. Jednak kobieta, która urodziła musi szczególnie o siebie dbać. Pierwsze dni połogu są niezwykle ważne dla jej zdrowia. Czas połogu trwa zazwyczaj 40 dni, jednak większość kobiet szybciej powraca do pełni sił po narodzinach dziecka. Pielęgnacja krocza Coraz częściej kobiety są wypisywane do domu ..

Read more

Cukrzyca ciążowa to nietolerancja organizmu kobiety na węglowodany, którą stwierdza się u kobiety po raz pierwszy w ciąży. Przyczyną cukrzycy w ciąży jest działanie hormonów, które obciążają komórki beta trzustki produkujące insulinę. Cukrzyca ciążowa ustępuje w większości przypadków po urodzeniu dziecka. Cukrzyca w ciąży nie może być lekceważona, gdyż niezdiagnozowana i nie leczona zagraża zdrowiu ..

Read more

Infekcje intymne bardzo często przytrafiają się kobietom w ciąży oraz tym będącym w okresie połogu. Nigdy nie wolno ich lekceważyć, gdyż mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia zarówno ciężarnych jak i ich nienarodzonych dzieci.Grzybicze lub bakteryjne zakażenie dróg rodnych u kobiet w ciąży może być przyczyną poronienia, czy też przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego lub ..

Read more

Zgaga i niestrawność skutecznie potrafią popsuć radość z jedzenia. Cierpiąc na te dolegliwości staramy się unikać pokarmów i napojów, które je wywołują. Dla osób ze zgagą i niestrawnością pożegnanie się z ulubionymi potrawami jest ogromnym wyrzeczeniem. Jednak nie wszyscy potrafią odmówić sobie pysznego jedzenia, a następnie uskarżają się na nieprzyjemne dolegliwości. Niestrawność w wyniku np. ..

Read more

Okres ciąży to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Magiczne 9 miesięcy zmienia jej dotychczasowe  życie. W tym ważnym czasie, każda przyszła mama musi podwójnie dbać o siebie i wykonywać szereg niezbędnych badań. Badania w ciąży pomagają wykluczyć występowanie niektórych chorób u dziecka, a także pozwalają zadbać o zdrowie kobiety. Dzięki nim możemy wcześniej określić ..

Read more

Jeżeli kobieta w ciąży pije duże ilości alkoholu, istnieje ogromne ryzyko, że jej dziecko urodzi się z zespołem charakterystycznych cech i nieprawidłowości znanych jako płodowy zespół alkoholowy w skrócie FAS (z języka ang. „fetal alcohol syndrome”). Na Starym Kontynencie 1 na 500 dzieci rodzi się z ty schorzeniem, lecz przewiduje się niestety, że ten odsetek ..

Read more

Kwas foliowy to niezwykle cenna dla zdrowia substancja zwana również folacyną lub witaminą B9. Nazwa kwasu foliowego pochodzi z języka łacińskiego i oznacza liść – folium. Witamina B9 ma ogromne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka, gdyż jest potrzebna wszystkim komórkom organizmu ludzkiego od samego poczęcia do późnej starości. Kwas foliowy muszą przyjmować szczególnie kobiety w ..

Read more

8 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 32 do 35 tygodnia ciąży. Niestety przedostatni miesiąc ciąży nie należy do najprzyjemniejszych dla przyszłej mamy, a do tego jest ostatnim momentem przygotowania się do porodu. Dziecko w łonie swojej mamy również przygotowuje się do wielkiego dnia narodzin, poprzez ułożenie się główką ku dołowi. Dolegliwości ciążowe w ósmym ..

Read more