Haluksy – co należy o nich wiedzieć

Home » Bez kategorii » Haluksy – co należy o nich wiedzieć
Bez kategorii Brak komentarzy

Haluksy to niegroźne, chociaż bardzo dokuczliwe zniekształcenie stawu łączącego kość śródstopia z pierwszym paliczkiem dużego palca stopy. W tym miejscu bardzo często dochodzi do zapalenia kaletki maziowej oraz do wykoślawienia palucha. Haluksy są dość częstą przypadłością kobiet w przedziale wiekowym 40-60 lat, chociaż przytrafiają się też bardzo młodym osobom.

Objawy i leczenie haluksów

Najczęstszą przyczyną pojawienia się haluksów jest noszenie zbyt wąskiego obuwia, przez co palce stopy są ściśnięte i z czasem się deformują. Przy leczeniu haluksów czasami wystarczają domowe sposoby, częściej jednak potrzebne są zabiegi fizykoterapeutyczne lub  zabieg chirurgiczny. Przy haluksach należy nosić  swobodne obuwie i ochraniać  haluksy specjalnymi nakładkami. Wskazane jest również regularne moczenie stóp w gorącej wodzie z dodatkiem utartego imbiru lub sody oczyszczonej. Jeżeli domowe metody nie przynoszą ulgi oraz gdy z czasem haluksy stają się coraz bardziej bolesne i rozwija się w nich stan zapalny koniecznie należy udać się do lekarza. Lekarz może skierować pacjenta z haluksami na zabiegi fizykoterapeutyczne lub na zabieg chirurgiczny, w trakcie którego zostanie usunięta kość, u nasady dużego palca stopy.

Alternatywne terapie leczenia haluksów

Na zmienione zapalnie haluksy można stosować żele i preparaty, które zawierają wyciąg z aloesu. Równie skuteczne w ograniczaniu stanu zapalnego i zmniejszaniu bólu chorego stawu są preparaty zawierające bromelainę, enzym uzyskiwany z ananasa, albo z afrykańskiego zioła Harpagophytum procumbens, znanego też pod nawą czarci pazur lub hakorośl. Niekiedy dochodzi do powikłań. Może się rozwinąć stan zapalny u nasady palucha oraz zapalenie kaletki stawowej. Haluksy współistnieją z chorobą zwyrodnieniową w zdeformowanym stawie.

Zapobieganie haluksom

W profilaktyce haluksów należy przede wszystkim zwracać uwagę na właściwie dopasowane buty. Stopy dzieci, nastolatków i młodych osób dorosłych, łatwiej ulegają deformacjom niż stopy osób dorosłych i są na takie deformację bardziej narażone. Konsekwencją jest powstawanie haluksów. Jeśli na stopach dojdzie już do stanu zapalnego albo obrzęku stawu należy stosować ochronne nakładki na chore miejsce.

LEAVE A COMMENT