Category : Medycyna

Home » Archive by category : Medycyna

Potas (K) zwany też kalium, to pierwiastek, który jest zaliczany do elektrolitów które są odpowiedzialne za przewodzenie elektryczności przez ciało. Jest on dodatnim jonem, który reguluje bicie serca oraz funkcjonowanie mięśni. Potas jest obecny w każdej komórce naszego ciała, dlatego jego niedobór jest niebezpieczny dla zdrowia, już  nawet jego niewielki spadek powoduje powoduje drobne problemy ..

Read more

Trzustka to niezwykle ważny w naszym ciele organ, odpowiada za szereg niezbędnych życiowych funkcji. Niestety gdy coś jej dolega, to bardzo rzadko daje o sobie znać. Choroby trzustki coraz częściej dotykają młodych ludzi, jednak najczęściej problemy z trzustką pojawiają się u osób w podesz..

Read more

Rak szyjki macicy, to prawdziwy „morderca” Polek w różnym wieku. Dlatego tak ważna jest jego profilaktyka, która polega na regularnym wykonywaniu cytologi. Program profilaktyki raka szyjki macicy skierowany jest do kobiet w wieku 25-29 lat. Bezpłatną cytologię można wykonać raz na trzy lata, jednak panie obciążone dużym ryzykiem muszą ją wykonywać raz w roku. Oprócz ..

Read more

Napady padaczkowe spowodowane są nadmierną i nieskoordynowaną aktywnością kory mózgowej i mogą trwać od kilku sekund nawet do kilku lub kilkunastu minut. Drgawki oraz inne objawy napadów padaczkowych takie jak: zaburzenia świadomości, omamy wzrokowe itp. mogą występować nawrotowo lub w postaci izolowanych napadów. Nawrotowe drgawki obserwowane są między innymi w padaczce, czyli epilepsji. Pojedyncze napady ..

Read more

Alergia to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która bardzo utrudnia normalne życie, a niekiedy zmusza do jego zmiany. Leczenie alergii bywa długotrwałe i wymaga od alergików szczególnej dyscypliny. Leczenie często ma charakter eliminacyjny i w większości przypadków jest to wystarczające. W wielu przypadkach wskazane jest także przyjmowanie leków. Leki na uczulenie łagodzą skutecznie łagodzą objawy alergii, tabletki ..

Read more

Październik od lat uznawany jest na całym świecie, za miesiąc świadomości raka piersi. Szczególnie w tym miesiącu podejmowana jest i nagłaśniana tematyka profilaktyki nowotworów piersi u kobiet. Lekarze onkolodzy i różne stowarzyszenia przypominają nam jak ważna jest samokontrola i USG piersi oraz mammografia. Podejmowane są tematy nie tylko profilaktyki i diagnostyki ale również  nowoczesnych metod ..

Read more

Świerzb to choroba inwazyjna skóry, która spowodowana jest zakażeniem pasożytami świerzbowca. Bardzo często występuje pod postacią epidemii, zwłaszcza w populacjach które żyją w złych warunkach sanitarnych. Świerzbowce drążą korytarze w warstwie rogowej skóry. Najwięcej tzw. „chodników” świerzbowca znajduje się pomiędzy palcami rąk, w okolicach pach i pachwin, genitalii oraz pępka. Pasożyty pozostawiają odchody, które to ..

Read more

Pelargonia afrykańska  ( łac. „pelargonium sidoides„) jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Afryki gdzie rośnie na górzystych plantacjach w jej południowej części. Ekstrakt z korzenia tej niezwykłej rośliny od bardzo dawana uznawany jest za skuteczne lekarstwo przez mieszkańców Afryki. Po wysuszeniu korzeni pelargonii afrykańskiej wytwarza się z niej specjalny ekstrakt, który obecnie dodaje się do ..

Read more

Ultrasonografia, czyli popularne USG każdy o nim słyszał, wiele osób doświadczyło tego badania lecz nie każdy wie na czym właściwie polega. Podczas badania ultrasonografem wykorzystywane są dźwięki o wysokiej częstotliwości, czyli ultradźwięki, które pozwalają na uzyskanie szczegółowego obrazu organów wewnętrznych. Ultradźwięków używa się do badania organów wewnętrznych, takich jak np. serce, wątroba, czy nerki. USG ..

Read more

Gorączka reumatyczna to stan zapalny wielu tkanek, a w tym mięśnia sercowego, stawów i skóry. Choroba ta niesie bardzo wysokie ryzyko trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego, zwanego reumatyczna chorobą serca. Gorączka reumatyczna występuje u dzieci w wieku 5-15 lat oraz u młodych osób. Obecnie gorączka reumatyczna jest bardzo rzadko występującą chorobą w krajach rozwiniętych, ze względu ..

Read more