Category : Medycyna

Home » Archive by category : Medycyna

Wrzody żołądka to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego jaka przytrafia się Polakom. Choroba wrzodowa może dotyczyć zarówno żołądka jak i dwunastnicy i polega na okresowym pojawianiu się wrzodów żołądka. Wrzody trawienne to ubytki w śluzówce żołądka lub dwunastnicy. Schorzenie najczęściej daje o sobie znać w przejściowych porach roku, czyli najczęściej jesienią i wiosną. Najczęstszą ..

Read more

Rak piersi to bardzo niebezpieczna choroba, która dotyka wile kobiet. O profilaktyce raka piersi musi pamiętać każda kobieta, nie zależnie od wieku w którym się znajduje. W związku z tym, że mamy już październik, czyli miesiąc poświęcony profilaktyce raka piersi piszemy co jest w niej najważniejsze. Niestety rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u ..

Read more

Tężyczka to schorzenie z pogranicza neurologii, psychologii oraz psychiatrii. U jednych objawia się skurczami mięśni oraz mrowieniem, a u innych osób uczuciem zastygania mięśni, czyli tężeniem, stąd też nazwa choroby. Ból spowodowany tężyczką nie jest silny ale uciążliwy. Czasami efektem tężyczki są trudności z koncentracją, lęki, a nawet ataki paniki, uczucie zmęczenia oraz problemy ze ..

Read more

Termin „kolana szpotawe” określa nieprawidłową krzywiznę nóg oraz kolan skierowaną na zewnątrz –  w pozycji stojącej tworzy się szpara pomiędzy kolanami. Inna nazwa tego schorzenia to też „nogi łukowate” występuje ono bardzo często u małych dzieci, które w większości z tego wyrastają. Problem pojawia się natomiast gdy kolana szpotawe utrzymują się do wieku dorosłego. Przyczyny ..

Read more

Rwa kulszowa objawia się bólem zlokalizowanym po jednej stronie pleców, bardzo często promieniującym do pośladków, ud i podudzi. Rwa jest zazwyczaj następstwem niefortunnego ruchu np. podniesienia ciężkiego przedmiotu. Początek choroby jest nagły i bardzo bolesny – objawia się rozdzierającym bólem w dolnej części pleców w tzw. krzyżu, zwykle z podwyższonym napięciem mięśni i zablokowaniem poruszania ..

Read more

Rozwój anestezjologii jaki miał miejsce w XIX wieku miał bardzo duże znaczenie dla postępu w dziedzinie chirurgii. Wcześniej znieczulenie przed różnymi zabiegami chirurgicznymi opierało się przede wszystkim na stosowaniu alkoholu oraz narkotyków. Taki rodzaj znieczulenia był w bardzo wielu przypadkach tragiczny w skutkach. Obecnie nowoczesne środki znieczulające są łatwe, bezpieczne oraz skuteczne w użyciu. Czym ..

Read more

W ostatnich dniach słońce przygrzewa bardzo mocno, a synoptycy nadają falę tropikalnych upałów. Dlatego warto wiedzieć, czym może grozić zbyt długie przebywanie na słońcu zwłaszcza bez nakrycia głowy. Konsekwencją upałów w wielu przypadkach jest udar słoneczny.Udar słoneczny nazywany jest też udarem cieplnym lub porażeniem cieplnym. Powstaje on przy bardzo dużym i bezpośrednim nasłonecznieniu zwłaszcza głowy ..

Read more

Porażenie Bella jest rodzajem paraliżu, który dotyczy obrębu twarzy. Nazwa tego schorzenia pochodzi od nazwiska sir Charlesa Bella, który jako pierwszy opisał je w 1820 roku. Objawy i przyczyny Porażenie Bella jest samoistnym porażeniem nerwu twarzowego i zazwyczaj dotyczy mięśni jedne strony twarzy. Paraliż postępuje bardzo szybko, gdyż w ciągu godziny mięśnie stają się sparaliżowane. ..

Read more

Neuralgia nazywana jest również nerwobólem, choroba ta spowodowana jest podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwu. Ból może być bardzo silny, chociaż jego nasilenie ma zazwyczaj charakter falujący (rośnie, opada i ponownie rośnie etc.), można również odczuwać promieniowanie bólu wzdłuż przebiegu nerwu. Rodzaje neuralgii Wyróżnić można kilka specyficznych rodzajów nerwobóli. Przy neuralgii po półpaścu wywołanym działaniem wirusa „Herpes ..

Read more

Anemia, czyli niedokrwistość – to choroba, w której poziom hemoglobiny przenoszącej tlen jest niższy, niż dopuszcza to norma. Niedokrwistość jest najczęściej spotykaną chorobą krwi i może występować w wielu postaciach. Rodzaje i objawy anemii Wyróżnić możemy następujące rodzaje anemii: anemię z niedoboru żelaza, megaloblastyczną, sierpowatą oraz anemię hemolityczną i aplastyczną. Objawy dla wszystkich rodzajów niedokrwistości ..

Read more