Archiwa kategorii: %s : Odżywianie

Strona Główna » Archive by category : Odżywianie
coconut-oil-on-wooden-spoon-2090580__340

Olej kokosowy to wyjątek wśród tłuszczów roślinnych. W temperaturze pokojowej olej kokosowy ma postać stałą , po przekroczeniu 25 stopni Celsjusza robi się płynny. Posiada on także wysoką temperaturę dymienia  (180 stopni Celsjusza) w porównaniu do innych tłoczonych na zimno olei roślinnych. Doceniany jest za swoje właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Właściwości zdrowotne Olej kokosowy posiada ..

Czytaj więcej

crt_ZILOLA_5mg_tbl_PL-K-520-13

Kwas foliowy to niezwykle cenna dla zdrowia substancja zwana również folacyną lub witaminą B9. Nazwa kwasu foliowego pochodzi z języka łacińskiego i oznacza liść – folium. Witamina B9 ma ogromne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka, gdyż jest potrzebna wszystkim komórkom organizmu ludzkiego od samego poczęcia do późnej starości. Kwas foliowy muszą przyjmować szczególnie kobiety w ..

Czytaj więcej

act-841501__340

Macierzyństwo to wspaniały dar natury. Każda kobieta, która zostaje matką i ma możliwość karmienia piersią powinna to robić. W ten sposób tworzy się niezwykła więź pomiędzy matką, a dzieckiem. Do tego mleko matki jest najlepszym i najzdrowszym pokarmem dla niemowlaka. Każda karmiąca kobieta musi zadbać o właściwą dietę. Naturalne karmienie niemowląt promuje także Światowa Organizacja ..

Czytaj więcej

tomatoes-1587130__340

Likopen to jeden z najsilniejszych antyutleniaczy, który ma właściwości przeciwnowotworowe. Do tego likopen dba o kondycję naszego serca, zmniejsza ryzyko zawału serca. Chroni nasze kości i ma korzystny wpływ na wygląd skóry, a jego najobfitszym źródłem są jakże lubiane przez nas pomidory. Czym jest likopen? Likopen to związek chemiczny, który zalicza się do karotenoidów i ..

Czytaj więcej

plant-1706655__340

Nasiona konopi mają idealną proporcję kwasów omega-6 do omega-3 oraz zawartość 10 aminokwasów, co sprawia że są doskonałym źródłem białka. Do tego nasiona konopi zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Pojawiają się one coraz częściej w sklepach na dziale z biożywnością, a ze względu na swoje cenne właściwości zdrowotne i odżywcze nazywane są superżywnością. Nasiona ..

Czytaj więcej

spices-1668197__340

Kwas glutaminowy jest naturalnie występującym aminokwasem znajdującym się w wielu produktach spożywczych w różnych stężeniach. Jego naturalne stężenie zazwyczaj nie przekracza 0,1g/100g produktu. Glutaminian sodu sam w sobie nie ma wyrazistego smaku, ale doskonale podkreśla intensywność innych. Kwas glutaminianowy Kwas glutaminowy, który przekształca się w glutaminian i jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu. Umożliwia ..

Czytaj więcej

christmas-table-1909797__340

Wielkimi krokami zbliżają się najpiękniejsze święta w roku, a mianowicie święta Bożego Narodzenia. Z tymi świętami wiążą się wspólne spotkania przy suto zastawionych stołach.  Tradycyjne, polskie dania są niezwykle smaczne ale też niestety bardzo tuczące. Pomimo tego, że kolacja wigilijna jest postna, to jednak stanowi wprost kaloryczną bombę.  Warto wcześniej pomyśleć jak przeżyć święta i ..

Czytaj więcej

onion-647525__340

Cebula, każdy przez nią płakał, ale już nie każdy wie, że nie powinien tego żałować, gdyż takie łzy to samo zdrowie. Cebulę nadal traktujemy jako dodatek do potraw, a nie zdajemy sobie sprawy z jej ogromnych właściwości leczniczych, a także z tego jak należy ją przechowywać. Lecznicze właściwości cebuli warto poznać jak najszybciej i jak ..

Czytaj więcej

wheat-809444__340

Ostatnimi czasy wiele słyszymy o glutenie i dietach bezglutenowych, które podobno są niezwykle zdrowe. Jednak w codziennym życiu trudno jest się wystrzegać całkowicie glutenu. Wiele problemu stanowi także wprowadzenie glutenu do diety niemowlaka, gdyż gluten uważany jest za silny alergen. U niektórych dzieci może wywołać celiakię, czyli chorobę trzewną. Rozszerzanie diety niemowląt o gluten Gluten ..

Czytaj więcej

doctor-650534_960_720

Dieta po operacji jest nazywana również dietą rekonwalescenta, a przeznaczona jest dla osób, które przeszły operacją lub inny inwazyjny zabieg. Dieta po operacyjna stosowana jest także w przypadku osób u których ciężka choroba spowodowała gwałtowną utratę wagi, a także łamliwość paznokci wypadanie włosów oraz brak apetytu i ogólne osłabienie organizmu. W wyżej wymienionych przypadkach konieczna ..

Czytaj więcej