Category : Odżywianie

Home » Archive by category : Odżywianie

Cynamon jest bardzo popularną przyprawą w naszym kraju, a zawdzięcza to swoim niezwykłym właściwościom. Kuszący jest jago zapach jak i smak. Istnieje aż cztery odmiany cynamonu, jednak najbardziej popularny jest cynamon Cejloński oraz Cassia. Najdroższym i najbardziej cenionym jest cynamon z Cejlonu, który charakteryzuje się słodkim smakiem. Laski tej odmiany są bardzo miękkie i z ..

Read more

Kolostomia nazywana jest potocznie sztucznym odbytem. Zabieg operacyjny kolostomii, polega na wyprowadzeniu jelita grubego przez powłoki brzuszne na zewnątrz i utworzenie z niego sztucznego odbytu. Kolostomia może być tymczasowa lub stała. Co to jest kolostomia? Kolostomia jak wyżej zostało wspomniane polega na wyprowadzeniu jelita grubego poprzez powłoki brzuszne. Najczęściej przeprowadza się ją u pacjentów chorujących ..

Read more

Gromadzenie się gazów w jelitach jest w pełni naturalnym procesem, który najczęściej jest wynikiem jedzenia w pośpiechu, a także błędów w diecie i spożywania produktów wzdymających. Niekiedy gazy jelitowe są także objawem chorób układu pokarmowego. Jednak gazy i wzdęcia to zawsze kłopotliwa i wstydliwa dolegliwość dla każdego z nas. Przyczyny powstawania gazów jelitowych Gazy taka ..

Read more

Olej kokosowy to wyjątek wśród tłuszczów roślinnych. W temperaturze pokojowej olej kokosowy ma postać stałą , po przekroczeniu 25 stopni Celsjusza robi się płynny. Posiada on także wysoką temperaturę dymienia  (180 stopni Celsjusza) w porównaniu do innych tłoczonych na zimno olei roślinnych. Doceniany jest za swoje właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Właściwości zdrowotne Olej kokosowy posiada ..

Read more

Kwas foliowy to niezwykle cenna dla zdrowia substancja zwana również folacyną lub witaminą B9. Nazwa kwasu foliowego pochodzi z języka łacińskiego i oznacza liść – folium. Witamina B9 ma ogromne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka, gdyż jest potrzebna wszystkim komórkom organizmu ludzkiego od samego poczęcia do późnej starości. Kwas foliowy muszą przyjmować szczególnie kobiety w ..

Read more

Macierzyństwo to wspaniały dar natury. Każda kobieta, która zostaje matką i ma możliwość karmienia piersią powinna to robić. W ten sposób tworzy się niezwykła więź pomiędzy matką, a dzieckiem. Do tego mleko matki jest najlepszym i najzdrowszym pokarmem dla niemowlaka. Każda karmiąca kobieta musi zadbać o właściwą dietę. Naturalne karmienie niemowląt promuje także Światowa Organizacja ..

Read more

Likopen to jeden z najsilniejszych antyutleniaczy, który ma właściwości przeciwnowotworowe. Do tego likopen dba o kondycję naszego serca, zmniejsza ryzyko zawału serca. Chroni nasze kości i ma korzystny wpływ na wygląd skóry, a jego najobfitszym źródłem są jakże lubiane przez nas pomidory. Czym jest likopen? Likopen to związek chemiczny, który zalicza się do karotenoidów i ..

Read more

Nasiona konopi mają idealną proporcję kwasów omega-6 do omega-3 oraz zawartość 10 aminokwasów, co sprawia że są doskonałym źródłem białka. Do tego nasiona konopi zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Pojawiają się one coraz częściej w sklepach na dziale z biożywnością, a ze względu na swoje cenne właściwości zdrowotne i odżywcze nazywane są superżywnością. Nasiona ..

Read more

Kwas glutaminowy jest naturalnie występującym aminokwasem znajdującym się w wielu produktach spożywczych w różnych stężeniach. Jego naturalne stężenie zazwyczaj nie przekracza 0,1g/100g produktu. Glutaminian sodu sam w sobie nie ma wyrazistego smaku, ale doskonale podkreśla intensywność innych. Kwas glutaminianowy Kwas glutaminowy, który przekształca się w glutaminian i jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu. Umożliwia ..

Read more

Wielkimi krokami zbliżają się najpiękniejsze święta w roku, a mianowicie święta Bożego Narodzenia. Z tymi świętami wiążą się wspólne spotkania przy suto zastawionych stołach.  Tradycyjne, polskie dania są niezwykle smaczne ale też niestety bardzo tuczące. Pomimo tego, że kolacja wigilijna jest postna, to jednak stanowi wprost kaloryczną bombę.  Warto wcześniej pomyśleć jak przeżyć święta i ..

Read more