Category : Zdrowie

Home » Archive by category : Zdrowie

Wrzesień przywitał nas mało sprzyjającą aurą. Pierwszy jesienny miesiąc dał się poznać od razu. Nagły spadek temperatury, opady deszczu, zimny wiatr sprawiły, że wiele osób dopadło przeziębienie. Zmęczony letnim upałem organizm nie jest odporny na nagłe zmiany temperatury, których spadek zwłaszcza w tym okresie odczuwamy niezwykle dotkliwie. Wraz z nadchodzącą jesienią warto dowiedzieć się jak ..

Read more

Termin „kolana szpotawe” określa nieprawidłową krzywiznę nóg oraz kolan skierowaną na zewnątrz –  w pozycji stojącej tworzy się szpara pomiędzy kolanami. Inna nazwa tego schorzenia to też „nogi łukowate” występuje ono bardzo często u małych dzieci, które w większości z tego wyrastają. Problem pojawia się natomiast gdy kolana szpotawe utrzymują się do wieku dorosłego. Przyczyny ..

Read more

Antybiotyki, to jedna z najskuteczniejszych leków jakie zostały stworzone na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Bardzo skutecznie działają na choroby bakteryjne. Niestety w ostatnich latach są nagminnie przypisywane i używane i to nawet w przypadku zakażeń wirusowych. Nadmierne stosowanie antybiotyków sprawia, że nasze organizmy stają się  mniej odporne na ich działanie lub całkowicie się uodparniają, co może ..

Read more

Rwa kulszowa objawia się bólem zlokalizowanym po jednej stronie pleców, bardzo często promieniującym do pośladków, ud i podudzi. Rwa jest zazwyczaj następstwem niefortunnego ruchu np. podniesienia ciężkiego przedmiotu. Początek choroby jest nagły i bardzo bolesny – objawia się rozdzierającym bólem w dolnej części pleców w tzw. krzyżu, zwykle z podwyższonym napięciem mięśni i zablokowaniem poruszania ..

Read more

Rak pęcherza moczowego to jeden z najczęściej występujących nowotworów nie tylko w polskim społeczeństwie. Częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Choroba dotyka w większości osoby, które ukończyły 55 rok życia. Niestety w naszym kraju rak pęcherza moczowego jest wykrywany zbyt późno, gdyż większość chorych bagatelizuje pierwsze objawy, chociaż postęp w medycynie pozwala na ..

Read more

Któż z nas nie marzy o szczupłej i zgrabnej sylwetce, która nie wymagałaby żadnych wyrzeczeń i wysiłku fizycznego, no któż? Niestety mało jest takich osób, które mogą jeść wszystko, a nie przybierają na wadze. Większość z nas przynajmniej raz w życiu będzie na diecie odchudzającej. Jednak zanim podejmiemy decyzję należy poznać zasady zdrowego odchudzania. Zasada ..

Read more

W ostatnich dniach słońce przygrzewa bardzo mocno, a synoptycy nadają falę tropikalnych upałów. Dlatego warto wiedzieć, czym może grozić zbyt długie przebywanie na słońcu zwłaszcza bez nakrycia głowy. Konsekwencją upałów w wielu przypadkach jest udar słoneczny.Udar słoneczny nazywany jest też udarem cieplnym lub porażeniem cieplnym. Powstaje on przy bardzo dużym i bezpośrednim nasłonecznieniu zwłaszcza głowy ..

Read more

Zgaga i niestrawność skutecznie potrafią popsuć radość z jedzenia. Cierpiąc na te dolegliwości staramy się unikać pokarmów i napojów, które je wywołują. Dla osób ze zgagą i niestrawnością pożegnanie się z ulubionymi potrawami jest ogromnym wyrzeczeniem. Jednak nie wszyscy potrafią odmówić sobie pysznego jedzenia, a następnie uskarżają się na nieprzyjemne dolegliwości. Niestrawność w wyniku np. ..

Read more

Nasz przewód pokarmowy, a w szczególności jelita zamieszkane są przez biliony bakterii. Dzielą się one na te dobre i złe, jedne są nam potrzebne do życia, a inne to łobuzy, które mogą wyrządzić sporo szkód w organizmie. Koniecznie musimy dbać o te pierwsze, dobre bakterie, aby te drugie nie rosły w siłę. Co należy wiedzieć ..

Read more

Obrzęki, pajączki, opuchlizna i żylaki, to objawy tej samej choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żył. Na to schorzenie cierpi aż połowa kobiet, a najlepszym sposobem by jej zapobiec jest ruch. Niestety obrzęki na nogach pojawiają się nawet jeśli jesteśmy zdrowe. Dlatego nawet będąc w pracy trzeba dbać o ich kondycję dla pięknego wyglądu. Niewydolność żylna ..

Read more