Alergia – jak sobie radzić i czy da się z nią wygrać?

Uporczywe, nawracające swędzenie nosa wraz z katarem siennym to zazwyczaj jedne z pierwszych i najbardziej charakterystycznych symptomów alergii, których nie powinniśmy nigdy lekceważyć, jeśli zależy nam na komfortowym funkcjonowaniu nawet w okresie bardzo wysokiego stężenia alergenów w powietrzu. Najczęściej alergenami są pyłki różnych roślin, a także pleśń, roztocza oraz sierść zwierząt. Szacunkowe dane wskazują, że problem z alergią na wspomniane substancje ma nawet co czwarty Polak. Alergiczny nieżyt nosa jest kwalifikowany w medycynie jako choroba przewlekła, której nie da się po prostu przechorować – niezbędne jest zastosowanie leków.

Objawy alergicznego kataru siennego

Poza wspomnianym już swędzeniem nosa do najbardziej charakterystycznych objawów należy rzadka, wodnista wydzielina z nosa (z reguły bardzo obfita i w skrajnych przypadkach uniemożliwiająca oddychanie przez nos), bóle głowy i zapalenie spojówek. Ta ostatnia dolegliwość jest szczególnie uciążliwa dla alergików, ponieważ w jej wyniku oczy niemal nieustannie łzawią, swędzą, są podrażnione i zaczerwienione, alergik cierpi także na światłowstręt. W praktyce uniemożliwia to normalne, codzienne funkcjonowanie. Na szczęście da się z alergiami walczyć i to na kilka sposobów. Jak?

Alergia pod kontrolą

The girl is allergic to cat
Sierść to jeden z czynników alergizujących

Warto zacząć od przeprowadzenia skórnych testów alergicznych, które obejmują kilkadziesiąt najpowszechniejszych alergenów. Dzięki temu będziemy od razu wiedzieć, jakie substancje są dla nas całkowicie obojętne, a jakich powinniśmy unikać. W przypadku pyłków roślin to o tyle ważne, że sezon pylenia rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa do jesieni, ale nasilenie poszczególnych rodzajów pyłków jest w różnych miesiącach inne, co pozwala łatwiej unikać momentów największego ich stężenia.

W przypadku łagodnych i średnio nasilonych alergii na pojedyncze substancje można z powodzeniem stosować dostępne w aptekach bez recepty leki przeciwalergiczne, które poradzą sobie ze wszystkimi uciążliwymi objawami, nie powodując jednocześnie senności. Dobrym przykładem leku tego rodzaju jest Aleric, który ma jeszcze tę cechę, że w odróżnieniu od większości innych tabletek przeciwalergicznych nie wymaga popijania, bo rozpuszcza się w ustach i nie jest gorzki w smaku.

pyłki alergiczne
Pyłki – najczęstsze źródło alergii

Kontakt z alergenami jest generalnie niewskazany dla alergików, ale z jednym istotnym wyjątkiem – od dłuższego czasu dostępna jest terapia, polegająca na tak zwanym odczulaniu. To nic innego, jak podawanie alergikowi przez dłuższy czas alergenów w ściśle kontrolowanych przez lekarza i stale zwiększanych dawkach w celu uodpornienia organizmu, podniesienia progu wrażliwości na alergeny i tym samym złagodzenia objawów alergii. Bardzo często udaje się w ten sposób złagodzić objawy silnych alergii na tyle, że osoby nią dotknięte są w stanie bez problemu funkcjonować przez cały rok korzystając wyłącznie ze wspomnianych wcześniej leków przeciwalergicznych w okresach największej ekspozycji na alergeny.

Z alergią da się więc walczyć i wygrać, trzeba tylko całą batalię przeprowadzić mądrze i w porozumieniu z lekarzem-specjalistą, bo tylko to daje realne szanse na zwycięstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *