Anemia z niedoboru żelaza

Anemia, czyli niedokrwistość – to choroba, w której poziom hemoglobiny przenoszącej tlen jest niższy, niż dopuszcza to norma. Niedokrwistość jest najczęściej spotykaną chorobą krwi i może występować w wielu postaciach.

Rodzaje i objawy anemii

doctor-1228627__340

Wyróżnić możemy następujące rodzaje anemii: anemię z niedoboru żelaza, megaloblastyczną, sierpowatą oraz anemię hemolityczną i aplastyczną. Objawy dla wszystkich rodzajów niedokrwistości są takie same: zmęczenie i bladość skóry, uczucie duszności i kołatanie serca, zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia, a także bóle głowy i bezsenność . Do kolejnych objawów choroby zalicza się utratę apetytu i niestrawność, a w ciężkich przypadkach występuje obrzęk kostek i podudzi, u osób starszych pojawiają się bóle w klatce piersiowej. U chorych na anemię z niedoboru żelaza oprócz wyżej wymienionych objawów pojawiają się także: suche i łamliwe paznokcie, zajady i ból języka. W bardzo ciężkich przypadkach choroby może wystąpić niewydolność krążeniowa.

Anemia z niedoboru żelaza

blood-collection-1949294__340

Najczęściej występującą postacią anemii jest ta z niedoboru żelaza. Brak odpowiedniej ilości żelaza we krwi sprawia, że szpik kostny nie wytwarza właściwej ilości hemoglobiny, barwnika czerwonych krwinek, które przenoszą tlen. Taki stan powoduje, że organizm nie dostaje odpowiedniej ilości tlenu i wymaga leczenia. Jeśli anemia rozwija się stopniowo, to organizm przyzwyczaja się do mniejszej ilości tlenu i objawy choroby są mniej nasilone. W zależności od przyczyn, stan chorobowy ulega poprawie w przeciągu 3-6 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Chory najczęściej wymaga suplementacji żelazem przez kolejne 6 miesięcy.

Przyczyny anemii z niedoboru żelaza

Na anemię z niedoboru żelaza najczęściej chorują kobiety, u  których miesiączki są bardzo obfite i długie, a także kobiety w ciąży, u których zapotrzebowanie na żelazo w tym okresie wzrasta. Winna niedokrwistości jest także dieta uboga w żelazo. Na anemię chorują również osoby u których wystąpiło nadmierne krwawienie spowodowane urazem lub zabiegiem operacyjnym, a także osoby cierpiące na choroby związane z przewlekłym krwawieniem np. zakażenie żołądka, wrzód trawienny itp.

Leczenie anemii z niedoboru żelaza

food-1968012__340

 

W przypadku zaobserwowania objawów niedokrwistości należy zgłosić się do lekarza, który zleci badania krwi, aby móc ocenić poziom żelaza i liczbę czerwonych krwinek. Jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego, należy przeprowadzić badania za pomocą endoskopu, lub rentgena. W przypadku rozpoznania anemii z niedoboru żelaza lekarz powinien przepisać tabletki zawierające ten pierwiastek, czy też leki kontrolujące nadmierne krwawienie miesięczne. W niektórych przypadkach może zalecić przyjmowanie zastrzyków z żelazem. Osoby cierpiące na niedokrwistość powinny ubogacić swoją dietę w produkty bogate w żelazo. W codziennej diecie musi pojawić się: pieczywo pełnoziarniste, zielone warzywa, chude mięso, nasiona roślin strączkowych, jajka i suszone owoce. Trzeba zrezygnować z picia kawy i herbaty, które ograniczają zdolność wchłaniania się żelaza z pożywienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *