Angina i jej przyczyny, objawy, leczenie oraz powikłania

Angina to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową, która rozwija się bardzo szybko i gwałtownie. Choroba zazwyczaj przebiega bez poważnych komplikacji i powikłań, lecz nigdy nie wolno jej ignorować. Nieleczona lub niewyleczona choroba może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, które mogą nawet zagrażać życiu.

Przyczyny i objawy

2666015311_782c633302_m

Anginę powodują bakterie przenoszone drogą kropelkową. Do zarażenia chorobą może także dojść przez dotyk np. podanie ręki chorej osobie lub korzystanie z tych samych przedmiotów. Na dłoniach gromadzą się bakterie, a po dotknięciu nosa lub ust dochodzi do zakażenia . Osoby o osłabionej odporności, przemęczone fizycznie i psychiczne i źle odżywione szybciej ulegają zarażeniu bakteriami powodującymi chorobę.

Objawy anginy nie ograniczają się tylko do zmian na migdałkach. Do głównych objawów zalicza się: obrzęk gardła i trudności w przełykaniu, wysoką gorączkę, silny ból który promieniuje aż do uszu, powiększone, bolesne węzły chłonne, biały nalot na migdałkach, nieprzyjemny zapach z ust, brak apetytu oraz zaczerwienienie łuku podniebnego. Chory na anginę odczuwa również zmęczenie, a jego samopoczucie ulega pogorszeniu.

Leczenie anginy

274360656_f31c09c630_m

W przypadku anginy leczenie polega na terapii antybiotykowej, którą musi zlecić lekarz. W leczeniu choroby najczęściej stosuje się antybiotyki z grupy penicylin, zazwyczaj jest to amoksycylina. W celu zmniejszenia gorączki należy przyjmować leki zawierające paracetamol. W leczeniu anginy chory powinien także stosować leki odkażające gardło i jamę ustną oraz tabletki lub inne preparaty zmniejszające ból gardła. Gardło można płukać ziołowymi naparami np. z szałwii i rumianku. Pomocny jest także miód i cytryna. Ciepłe okłady i kompresy zmniejszą ból i obrzęk węzłów chłonnych. Osoba chora na anginę powinna pozostać przez kilka dni w domu, a najlepiej w łóżku, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań.

Powikłania po anginie

W przypadku wybrania nieodpowiedniej terapii lub zaniechania leczenia mogą pojawić się poważne powikłania takie jak np.: zapalenie ucha środkowego lub węzłów chłonnych szyi, ropień okołomigdałkowy mogący powodować zapalenie struktur wewnątrzczaszkowych, co zagraża życiu pacjenta. Do innych powikłań wywołanych anginą zalicza się: zapalenie nerek, stawów i zapalenie skóry. W niektórych przypadkach lekarze mogą podjąć decyzję o wycięciu migdałków w celu profilaktyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *