AZS u osób dorosłych

AZS czyli Atopowe Zapalenie Skóry, jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych występuje bardzo rzadko, najczęściej objawia się u noworodków i niemowlaków i małych dzieci. Dorośli stanowią niecałe 10% chorych na AZS.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – przyczyny

rash-356432__340

Przyczyny atopowego zapalenia skóry mają podłoże genetyczne oraz środowiskowe. Ryzyko wystąpienia choroby u dziecka jest bardzo wysokie gdy jedno z rodziców chorowało, bądź choruje na AZS. W przypadku gdy oboje rodziców ma AZS ryzyko wystąpienia u dziecka wynosi od 60 do 80%. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi takimi jak: zanieczyszczenie środowiska, warunki klimatyczne oraz czynniki drażniące i psychogenne, a także alergeny pokarmowe i znajdujące się w powietrzu. Pacjenci bardzo często doświadczają zaostrzenia objawów w sytuacjach stresowych, w zadymionych pomieszczeniach, czy też pod wpływem wysokiej temperatury. Niekiedy objawy AZS zaostrzają się okresowo np. w czasie pylenia roślin, lub po spożyciu posiłku zawierającego uczulający alergen. Podrażnienia mogą wywoływać także detergenty, mydło, a nawet twarda woda.

Objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych

Objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych bardzo często różnią się od tych, które pojawiają się u małych dzieci. U chorych na AZS dorosłych zmiany skórne pojawiają się najczęściej na zgięciach łokciowych i kolanowych oraz na szyi. Bardzo często zmiany mogą obejmować duże fragmenty skóry. Do najczęściej obserwowanych zmian skórnych wywołanych chorobą zalicza się: krwiste strupy, nadżerki, nacieki zapalne, przeczosy oraz zmiany na paznokciach. Skóra łuszczy się, a zmiany mogą ulegać zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym. U pacjentów u których choroba trwa od wielu lat skóra w miejscu zmian chorobowych może być grubsza, jaśniejsza lub ciemniejsza, a do tego bardzo często swędzi. Osoby dorosłe, które w dzieciństwie chorowały na AZS mogą być narażone na egzemę oraz podrażnienia i silne wysuszenie skóry, a także problemy ze wzrokiem.

Leczenie atopowego zapalenie skóry u dorosłych

hands_sensiderm
www.bepanthen.pl

Leczenie AZS polega na łagodzeniu objawów i unikaniu czynników drażniących oraz przyjmowaniu leków antyalergicznych. Aby złagodzić świąd skóry oraz zmiany zapalne na skórze należy stosować specjalne kremy i maści. Skuteczny zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci jest krem Bepanthen Sensiderm, o jego działaniu przeczytamy więcej na: http://www.bepanthen.pl/pl/nasze-produkty/bepanthen-sensiderm-krem/ . Należy również stosować specjalne żele i płyny do kąpieli oraz balsamy do nawilżania ciała. Osoby z AZS nie powinny dopuszczać, aby ich skóra była sucha. Ważne jest także nawilżanie powietrza w pomieszczeniach w których przebywają chorzy oraz zakładanie bawełnianych, luźnych ubrań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *