Badanie wątroby – dlaczego jest tak ważne?

Wątroba to niezwykły organa naszego ciała, który posiada niesamowite zdolności regeneracyjne oraz pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Do jej zadań należy m.in. synteza, metabolizm oraz magazynowanie witamin i składników odżywczych. Wątroba jest także odpowiedzialna za filtrację krwi. Pełniąc tak ważne, życiowe funkcje musimy szczególnie o nią dbać i regularnie ją badać. Badanie wątroby powinny przeprowadzać nawet te osoby, które nie uskarżają się na żadne dolegliwości z jej strony.

Na czym polega badanie wątroby?

Badania wątroby powinno przeprowadzać się profilaktycznie wraz z innymi badaniami, a także w celu diagnostyki chorób wątroby. Podstawą takich badań jest wywiad lekarski oraz badanie fizykalne. Badanie fizykalne polega na przesuwaniu i uciskaniu płasko ułożonej ręki na ciele pacjenta w miejscu w którym znajduje się wątroba. Dzięki temu może sprawdzić wielkość oraz twardość wątroby, a także wykryć ewentualne zmiany. Podstawowe badanie wątroby polega również na analizie krwi i moczu. Z badań krwi kondycję wątroby możemy sprawdzić poprzez: próby wątrobowe, GGTP, fosfotaze zasadową oraz HBs antygen, który pozwala zdiagnozować WZW typu B oraz HCV przeciwciała pozwalające stwierdzić kontakt z wirusem żółtaczki typu C. Wykonując badania moczu zwraca się uwagę na jego kolor i gęstość, a także na obecność w nim bilirubiny i czerwonych ciałek krwi. Do innych badań wątroby jakie może zalecić nam lekarz, który wykona podstawowe badania należy USG wątroby, tomografia komputerowa scyntygrafia lub arteriografia. Powyżej wymienione badania wątroby są bez inwazyjne, do tych inwazyjnych zalicza się:laparoskopię i biopsję wątroby.

Kiedy przeprowadzić badanie wątroby?

Badania wątroby najlepiej przeprowadzać regularnie podczas badań okresowych, dzięki temu w porę można zareagować na ewentualne jej choroby. Do lekarza trzeba się również udać gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości ze strony tego organu, które mogą być objawem wielu poważnych chorób. Zawsze warto korzystać z badań  profilaktycznych w ramach różnego rodzaju akcji prozdrowotnych (które najczęściej są w pełni darmowe), a dzięki nim można w porę wykryć niepokojące zmiany. Do takich akcji możemy zaliczyć ogólnopolskie badanie wątroby zorganizowane przez Hepatil, o którym więcej można dowiedzieć się na stronie: http://www.hepatil.com/ogolnopolskie_badanie_watroby.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *