Ból gardła – objawy, przyczyny i leczenie

Ból gardła może objawiać się na różne sposoby. Niekiedy odczuwamy dokuczliwe drapanie lub łaskotanie, innym razem bywa kłujący, ostry i palący. Dodatkowo dopada nas chrypa, duszący kaszel, a szyja staje się opuchnięta. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po pastylki do ssania, które szybko przynoszą ulgę.

Objawy bólu gardła

www.doz.pl
www.doz.pl

Bólowi gardła oprócz wyżej wymienionych towarzyszy zazwyczaj szereg innych objawów. Do pierwszych można zaliczyć problemy z mówieniem i przełykaniem. Kolejnym jest zaczerwienienie całego gardła łącznie z podniebieniem. Niekiedy dochodzi do obrzęku i bolesności węzłów chłonnych. Bólowi gardła towarzyszy także podwyższona temperatura ciała oraz chrypa i ból głowy. W przypadku anginy na migdałkach mogą pojawić się ropne czopy, gorączka i szumy uszne, problemy z oddychaniem i przełykaniem.

Przyczyny bólu gardła

Najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje wirusowe. To właśnie wirusy niszczą błonę śluzową gardła, nosa i oskrzeli. Ból gardła w większości przypadków powodowany jest przez te same wirusy, które wywołują przeziębienie i grypę. Kolejną przyczyną chorób gardła są bakterie. Infekcje bakteryjne są trudniejsze w wyleczeniu i powodują bardziej dotkliwe objawy. Jednak ból gardła nie zawsze wywołany jest przez wirusy i bakterie,  bardzo często winne jest zbyt suche oraz zanieczyszczone powietrze. Osoby, które pracują głosem np. nauczyciele są częściej narażeni na ból gardła. Błona śluzowa gardła podrażniana jest także przez dym tytoniowy, alkohol oraz zbyt ostre i gorące potrawy. Niekorzystnie na stan naszego gardła wpływa także klimatyzacja.

www.styl.pl
www.styl.pl

Jak leczyć bolące gardło

Pierwsze objawy bólu gardła można śmiało leczyć domowymi sposobami oraz lekami, które możemy kupić w aptece lub, sklepie bez recepty. Warto sięgnąć po sprawdzone preparaty. Oczywiście tabletki należy przyjmować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, o poradę warto zapytać także lekarza lub farmaceutę. W przypadku gdy ból gardła utrzymuje się dłużej niż 2- 3 dni pomimo przyjmowania leków i stosowania naturalnych metod leczenia, a do tego pojawiły się inne objawy, koniecznie należy udać się do lekarza. W przypadku infekcji wirusowych należy pozostać w domu, wypocząć i wygrzać chorobę. Pomocna w leczeniu bólu gardła jest witamina C, dlatego należy przyjmować produkty zawierające jej dużą ilość. Nie można zapomnieć także o miodzie i imbirze. Pomocne są również inhalacje ziołowe oraz płukanie gardła naparem z szałwii lub soli kuchennej. Bólu gardła w nie można lekceważyć w żadnym przypadku zwłaszcza jeśli jego objawy się nasilają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *