Ból wątroby – przyczyny

Wątroba to jeden z najważniejszych organów ludzkiego organizmu, bez którego nie moglibyśmy żyć. Jej znaczenie jest nie do ocenienia, kiedy niedomaga nasze całe ciało zaczyna odczuwać tego skutki. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o jej kondycji na co dzień. Ból wątroby potrafi być niezmiernie dokuczliwy i nigdy nie należy go lekceważyć.

Dlaczego boli nas wątroba?

ból wątroby

Ból wątroby odczuwamy z prawej strony pod żebrami. Warto jednak wiedzieć, że wątroba sama w sobie nie sprawia bólu, gdyż nie posiada unerwienia czuciowego. Przyczyną bólu najczęściej jest rozciągnięta i podrażniona przez wątrobę błona surowicza. Ból z prawej strony pod żebrami pojawia się także, gdy wątroba ulega znacznemu powiększeniu. Odczucia bólowe mogą też pochodzić z dróg żółciowych. Najczęściej są spowodowane tłustą i ciężkostrawną dietą, a także spożywaniem alkoholu. Tłuste posiłki i używki zmuszają wątrobę do długotrwałej i ciężkiej pracy podczas wydzielania żółci. Odtrucie alkoholu z organizmu to również nie lada wyczyn dla tak małego organu.

Ból wątroby może też świadczyć o zapaleniu dróg żółciowych, kolce żółciowej, a także martwicy wątroby. Przy zapaleniu przewodów żółciowych, oprócz bólu, pojawia się też żółtaczka, świąd skóry oraz powiększenie wątroby i zmniejszenie masy ciała. Atak kolki żółciowej jest natomiast bardzo bolesny, a ból pojawia się najczęściej kilka godzin po zjedzeniu ciężkostrawnych i tłustych potraw. Kolce żółciowej towarzyszą też nudności, wymioty i wzdęcia. Ból podczas ataku kolki może promieniować do prawej łopatki i pleców. W przypadku kolki żółciowej potrzebna jest pilna pomoc lekarza. Wątroba może być też powiększona w przypadku: marskości wątroby, torbieli oraz zakrzepicy żył wątrobowych i przy zatruciach np. paracetamolem, co może prowadzić do jej trwałej niewydolności.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *