Borelioza najważniejsze fakty

Borelioza nazywana również chorobą z Lyme, to najbardziej znana choroba przenoszona przez kleszcze. Niestety z roku na rok odnotowuje się coraz większa liczbę zachorowań na tą chorobę. Choroba ta pojawiła się w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, więc nie do końca została dokładnie poznana. Pierwszym, najistotniejszym objawem jest rumień po kleszczu.

Borelioza zarażenie 

Boreliozę wywołują bakterie zaliczane do krętaków: Borrelia burgdorferi, Borrelia afzelii, Borrelia japonica. Bakterie mogą występować pod postacią ruchliwych krętaków jak i pod postacią cysty, czyli formy przetrwalnikowej, odpornej na antybiotyki, które niszczą krętaki. Borelioza, to choroba wieloukładowa, wszystkie jej bakterie mogą powodować rumień, a każdy gatunek odmienne powikłania. Do zakażenia dochodzi poprzez przeniesienie przez kleszcza na człowieka chorobotwórczych bakterii, które pajęczaki te przenoszą z krwi zwierząt leśnych. Kleszcz przenosi bakterie poprzez ugryzienie i wpuszczenie substancji znieczulającej wraz ze śliną w której znajdują się krętaki. Do zakażenia boreliozą dochodzi w przeciągu 24-48 godzin od ugryzienia, dlatego tak ważne jest jak najszybsze usunięcie kleszcza. O objawach boreliozy możemy przeczytać na: https://gazetakrakowska.pl/borelioza-czym-jest-i-jak-ja-leczyc/ar/13619932.

Borelioza badania

Badania na boreliozę powinno wykonywać się po każdym ukąszeniu kleszcza. Borelioza badania jakie są wykonywane w przypadku diagnostyki tej choroby polegają przede wszystkim na pobraniu krwi i analizie pod kątem obecności przeciwciał. Jest to jeden z najtańszych testów, lecz jego skuteczność szacuje się na 30-40%. Dostępne są również inne testy, które są bardziej dokładne, lecz na ich wynik trzeba czekać dłużej.

Borelioza leczenie 

Leczenie boreliozy polega na przyjmowaniu przez chorego antybiotyków. Taka antybiotykowa kuracja trwa od 21 do 28 dni, w tym czasie podaje się również inne leki, które łagodzą objawy boreliozy. W niektórych przypadkach wymagana jest hospitalizacja. Borelioza leczenie wymaga też zachowania właściwej diety oraz unikanie miejsc w których mogą bytować kleszcze.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *