Borelioza – objawy, przyczyny i leczenie

Borelioza, nazywana również chorobą z Lyme jest wywoływana przez bakterię, która zostaje przeniesiona na człowieka podczas ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Za przyczynę wzrostu liczby zachorowań na boreliozę uznaje się zmiany klimatyczne jakie zachodzą na całym świecie w ostatnich latach.

Objawy boreliozy

Do głównych objawów tej poważnej choroby rozprzestrzenianej przez kleszcze zalicza się: zmiany skórne o typie rumienia wędrującego, senność, bóle głowy, a także nieznaczne podniesienie temperatury ciała. Do kolejnych charakterystycznych objawów boreliozy zalicza się również ból mięśni i stawów oraz powiększenie węzłów chłonnych. W niektórych przypadkach może dojść do zapalenia mięśnia sercowego. W późnej boreliozie dochodzą objawy ze strony neurologicznej oraz zapalenie stawów.

Przyczyny boreliozy

Borelioza wywoływana jest przez mikroorganizm, jakim jest bakteria o nazwie “Borrelia burgdorferi”. Bakteria przenoszona jest w chwili ukąszenia przez zakażonego nią kleszcza. Owad ten żywi się krwią, a naturalnie jest pasożytem jeleni. Kleszcze występują w bardzo wielu rejonach, ale najczęściej w lasach zamieszkanych przez jelenie. Kiedy kleszcz znajdzie na ciele człowieka odpowiednie miejsce, a najlepiej czuje się w miejscach wilgotnych, ciepłych i ciemnych takich jak: pachy lub pachwiny, wkuwa się w skórę. W ten sposób zasysa krew i zaraża boreliozą.

Leczenie boreliozy

Kiedy na swoim ciele znajdziemy kleszcza, bezzwłocznie należy zgłosić się do lekarza. We wczesnych stadiach chorobę tą można wyleczyć za pomocą odpowiednich antybiotyków. Zaawansowana borelioza nie odpowiada dobrze na leczenie. Następstwem zaawansowanej choroby może być wile poważnych powikłań, takich jak: zapalenie stawów i choroby serca np. zaburzenie rytmu serca, zapalnie mięśnia sercowego, czy też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.Pamiętajmy nie usuwajmy kleszczy samodzielnie, i warto mieć na uwadze, że nie każdy kleszcz przenosi chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *