Chemioterapia pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego to jeden z najczęściej występujących nowotworów nie tylko w polskim społeczeństwie. Częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Choroba dotyka w większości osoby, które ukończyły 55 rok życia. Niestety w naszym kraju rak pęcherza moczowego jest wykrywany zbyt późno, gdyż większość chorych bagatelizuje pierwsze objawy, chociaż postęp w medycynie pozwala na zmniejszenie umieralności z powodu tej choroby.

Czynniki sprzyjające zachorowaniom na nowotwór pęcherza 

Do głównych czynników sprzyjających zachorowalności na raka pęcherza moczowego zalicza się między innymi palenie tytoniu oraz alkoholizm, a także przewlekle drażnienie oraz stany zapalne pęcherza. Stosowanie fenacytyny oraz jej pochodnych, ekspozycja na duże dawki cyklofosfamidu również sprzyjają rozwojowi nowotworu pęcherza. Pracownicy zakładów tekstylnych, skórzanych, metalurgicznych, czy naftowych w związku z kontaktem z substancjami chemicznymi tj. barwnikami są w grupie podwyższonego ryzyka.

Objawy nowotworu pęcherza 

Najbardziej charakterystycznym objawem raka pęcherza moczowego jest krwawienie z moczem, czyli tak zwany krwiomocz. Może pojawiać się ból podczas oddawania moczu, lecz bardzo często nowotwór nie wykazuje bolesnych objawów, lub ból ustępuję po jakimś czasie. Brak objawów bólowych nie oznacza, że nowotwór się nie rozwija. Każdy krwiomocz powinien być diagnozowany pod kątem wykluczenia choroby nowotworowej. Do innych współtowarzyszących objawów można zaliczyć: uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, a także częste oddawanie moczu oraz pieczenie. Objawy te są bardzo podobne do zapalenia pęcherza moczowego dopiero z czasem stają się bardziej dokuczliwe i uciążliwe.

Chemioterapia – podstawa leczenia 

Podstawową metodą leczenia nowotworu pęcherza moczowego jest chemioterapia. Najczęściej stosowana jest chemioterapia dopęcherzowa. Jednak leczenie musi być dostosowane do stopnia zaawansowania choroby nowotworowej, od tego czy jest to rak inwazyjny (naciekający), czy nieinwazyjny (nienaciekający). Chemioterapia dopęcherzowa ma za zadanie ograniczyć rozrastanie się komórek nowotworowych po usunięciu guza, a także usunąć pozostałe ogniska choroby resztkowej i zapobiegać jej wznowieniu. Chemioterapia dopęcherzowa ogranicza również ryzyko progresji. Więcej o nowotworze pęcherza moczowego i sposobach leczenia przeczytamy na: https://myday.eu.com/pl-pl/article/chemioterapia-do-pecherza-moczowego/.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *