Choroba lokomocyjna u dzieci- przyczyny, objawy, leczenia

Choroba lokomocyjna nazywana jest inaczej kinetozą lub chorobą ruchu. Schorzenie to, polega na zaburzeniu narządu równowagi, które pojawia się podczas podróżowania samochodem, samolotem lub statkiem, czy też pociągiem. Choroba lokomocyjna jest przypadłość, która dotyka najczęściej dzieci, chociaż wiele osób dorosły również się na nią uskarża- wile zależy od indywidualnych skłonności.

Przyczyny choroby lokomocyjnej

portrait-317041__340

Choroba lokomocyjna ma swoje podłoże w głowie, a mianowicie w mózgu. Kinetoza jest stanem w którym brakuje zgodności pomiędzy subiektywnym i wzrokowym postrzeganiem przez chorego ruchu, a sygnałami odbieranymi przez błędnik, który jak wiadomo odpowiada za zmysł równowagi. Do mózgu dziecka trafiają różne rozbiegające się dane, które powodują nasilenie się dokuczliwych objawów. Dzięki zsynchronizowanej pracy ośrodkowego układu nerwowego oraz błędnika spokojny ruch i przemieszczanie się jest normą,  a nawet przyjemnością. Jednak  np. w przypadku gwałtownego hamowania, szybkiej jazdy autem, burzliwego kołysania na morzu powoduje nadmierne pobudzenie błędnika, który nie nadąża przekazywać informacji do mózgu i innych narządów. Ujmując to w krótkim uproszczeniu ludzki organizm nie jest w stanie powiązać różnych sygnałów od różnych zmysłów.

Objawy choroby lokomocyjnej

Nudności wymioty i zawroty głowy u dziecka to główne objawy choroby lokomocyjnej. Niektórzy mają problem z wyjściem z pojazdu lub utrzymaniem równowagi. Dzieci i dorośli, którzy mają podrażniony narząd spiralny w uchu wewnętrznym, mogą także odczuwać nieprzyjemne szumy w uszach i słyszeć przytłumione dźwięki. Dodatkowo objawy mogą zaostrzać się w wyniku stresu związanego z podróżą, a także myśli o podróży, gdy negatywnie nastawiamy się psychicznie.

Leczenie choroby lokomocyjnej

black-1354832__340

Z chorobą lokomocyjną można sobie skutecznie poradzić. Najprostszym sposobem jest sięgnięcie po środki farmakologiczne takie jak np. Aviomarin, który jest sprawdzonym przez miliony osób preparatem. Przed zastosowaniem warto przeczytać ulotkę http://aviomarin.com.pl/files/ulotka_tabletki.pdf Te i inne tabletki na chorobę lokomocyjną można kupić, także na każdej stacji benzynowej. Tabletki należy podać dziecku przynajmniej na 30 minut przed  rozpoczęciem planowanej podróży, po 4-6 godzinach należy przyjąć kolejną dawkę. Przed rozpoczęciem jazdy dziecko powinno zjeść lekki posiłek, nie powinno podawać się słodkich i gazowanych napojów, a także produktów z dużą zawartością soli. Nudności i zawroty głowy u dziecka powinny być także mniejsze jeśli siedzi z przodu pojazdu w kierunku zgodnym z jazdą, warto uchylić także szybę. Na drogę warto zabrać gumy lub cukierki miętowe. Na szczęście większość dzieci wyrasta z choroby lokomocyjnej dosyć szybko.

Źródło obrazka wyróżniającego: www.aviomarin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *