Choroba popromienna – sprawdź co jeszcze warto o niej wiedzieć

Choroba popromienna, to zespół objawów chorobowych, powstałych w wyniku działania promieniowania jonizującego. Główną przyczyną choroby popromiennej jest nadmierna lub zbyt częsta ekspozycja na nieduże dawki promieniowania. Choroba może być też efektem pochłonięcia izotopów promieniotwórczych drogą wziewną lub doustną np. po wybuchu jądrowym. Choroba popromienna może może mieć przebieg ostry lub przewlekły, nie należy jej mylić z odczynem popromiennym. 

Przyczyny choroby popromiennej 

choroba popromienna

Na chorobę popromienną obecnie najbardziej narażeni są pracownicy służby zdrowia, a zwłaszcza ci którzy specjalizują się w medycynie nuklearnej oraz zajmujący się obsługą urządzeń emitujących promieniowanie. W medycynie nuklearnej w diagnostyce i w leczeniu stosuje się specjalne leki – radiofarmaceutyki połączone z izotopami promieniotwórczymi. Choroba popromienna może być też skutkiem pracy w polu zepsutej lampy rentgenowskiej, czy też pracy przy urządzeniu bez zastosowania odpowiednich środków ochronnych. W szczególnych przypadkach do choroby może doprowadzić wybuch reaktora jądrowego (jak np. w przypadku wybuchu reaktora w Czarnobylu w 1986 roku) lub użycie bomby atomowej ( np. Hiroszima Nagasaki w 1945 roku).

Przewlekła choroba popromienna 

Przewlekła choroba popromienna, to odległe skutki jednorazowego napromieniowania lub też efekty długotrwałego narażenia na niewielkie i powtarzające się dawki. Objawy choroby w tym przypadku objawiają się po kilku lub kilkunastu latach od ekspozycji. W wyniku przewlekłej choroby popromiennej może dojść do: rozwoju nowotworów złośliwych, niepłodności, zaburzeń hormonalnych lub zaćmy, przyśpieszonego starzenia się organizmu, uszkodzenia genomu komórek płciowych, co sprzyja wadom wrodzonym u dzieci.

Ostra choroba popromienna 

Objawy ostrej choroby popromiennej ujawniają się w kilka lub kilkanaście godzin po napromieniowaniu. Im krótszy jest czas utajenia się objawów, tym przebieg jest cięższy. Choroba może przyjmować następujące postacie: postać subkliniczną, postać hematologiczną, postać jelitową i postać mózgową oraz postać enzymatyczną. Postać subkliniczna charakteryzuje się ogólnym osłabieniem organizmu i zmniejszeniem limfocytów we krwi obwodowej. Postać hematologiczna również charakteryzuje się ogólnym osłabieniem organizmu i zmniejszeniem ilości limfocytów we krwi obwodowej, niedokrwistością, spadkiem odporności  oraz skazą krwotoczną. Przy postaci jelitowej pojawia się krwawa biegunka, skaza krwotoczna, a także zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz obrzęki. Osoby z tą postacią choroby umierają. Postać mózgowa, to najmniej poznana odmiana choroby popromiennej. Niestety w tym przypadku osoby które uległy napromieniowaniu umierają po wcześniejszych drgawkach i utracie przytomności. W przypadku postaci enzymatycznej zgon następuję po utracie przytomności.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *