Choroby zwyrodnieniowe – rodzaje

Wzrost poziomu i jakości życia jaki nastąpił w ciągu ostatniego półwiecza spowodował, że ludzie żyją obecnie o wiele dłużej. Niestety coraz więcej osób cierpi z powodu różnych chorób zwyrodnieniowych, od zapalenia stawów po chorobę Alzheimera. Choroba zwyrodnieniowa,, to termin stosowany przez lekarza w celu opisania każdego postępującego zaburzenia strukturalnego dotyczącego pojedynczego organu lub układu organizmu ludzkiego.

Przyczyny powstawania chorób zwyrodnieniowych

pain-1015575__340

 Zaburzenia zwyrodnieniowe mogą być spowodowane starzeniem się organizmu, lub mieć przyczyny genetyczne, środowiskowe, albo wynikać ze zużycia tkanek np. w wyniku urazu, albo stale powtarzającego się wysiłku fizycznego. Fachowo termin ten wyklucza uszkodzenie wywołane przez uraz albo nowotwór, ale bardzo często używany jest też w tym znaczeniu. Wraz ze wzrostem poziomu życia w każdym kolejnym pokoleniu, w każdym rozwiniętym kraju coraz więcej osób dożywa późnego wieku. W związku z tym rośnie także liczba osób z różnymi chorobami zwyrodnieniowymi. Najpowszechniejsze są choroby zwyrodnieniowe układu sercowo-naczyniowego oraz stawów, a także osteoporoza i Alzheimer.

Jak ustrzec się chorób zwyrodnieniowych

skeleton-1243818__340

Jak już wcześniej wspomnieliśmy nie wszystkie choroby zwyrodnieniowe związane są z wiekiem. Wiele z nich ma związek z przewlekłymi infekcjami, toksynami oraz zaburzeniami systemu odpornościowego, które jeśli zostaną rozpoznane wystarczająco wcześnie mogą być skutecznie leczone, zanim zaczną powodować trwałe uszkodzenia. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że bardzo duży wpływ ma właściwa dieta. Racjonalne odżywianie chroni między innymi serce i zapobiega powstawaniu cukrzycy u dorosłych. Dieta bogata w antyoksydanty i uboga w nasycone tłuszcze hamuje, a nawet odwraca proces rozwoju miażdżycy tętnic, który ogranicza dostarczenie krwi i obciąża serce. Natomiast dieta uboga w oczyszczony cukier zapobiega wyczerpaniu się komórek wytwarzających insulinę, co prowadzi do cukrzycy dorosłych, która to może powodować choroby nerek i oczu.

Zapalenie stawów może być wynikiem naturalnego zużycia lub nieleczonego reumatoidalnego zapalenia stawów, przewlekłej choroby, która niszczy chrząstkę stawową, czyli naturalny czynnik ochronny kości. Takie zużywanie może spowolnić , unikając pewnego rodzaju ćwiczeń fizyczny, wielokrotnego powtarzania tych samych ruchów, które obciążają stawy. Reumatoidalne zapalenie stawów można leczyć za pomocą leków przeciwzapalnych oraz odpowiedniej rehabilitacji. Osteoporozę, czyli zmniejszenie masy kostnej z następową, zwiększoną łamliwością kości i podatnością na złamania można ograniczyć przez odpowiednie ćwiczenia. Nawet zwyrodnienie komórek nerwowych, powodujące demencję takie jak choroba Alzheimera, łagodzi się poprzez zapewnienie mózgowi odpowiedniej aktywności. Choroby zwyrodnieniowe mają tendencję do ciągłego postępowania, tak że nawet odpowiednia opieka medyczna nie może złagodzić ani wyeliminować niektórych objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *