Co oznacza podwyższony poziom cukru

Podwyższony poziom cukru we krwi, budzi u większości osób niepokój, jednak zazwyczaj są to niesłuszne obawy. Oczywiście nie należy ich lekceważyć całkowicie, lecz wykonać niezbędne badania, dzięki którym dowiemy się czym taki stan rzeczy jest spowodowany. Warto też dokładnie zweryfikować swoją dietę. To właśnie niewłaściwe odżywianie i brak ruchu są głównymi przyczynami podwyższonego poziomu cukru we krwi.

Podwyższony poziom cukru – co oznacza

 

Podwyższony poziom cukru we krwi sygnalizuje nam o tym, że w organizmie doszło do zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Niewłaściwy styl i tryb życia, nadwaga lub otyłość powodują, że poziom cukru zaczyna wzrastać. Niebezpiecznie podwyższony poziom cukru, czyli hiperglikemia powoduje poważne uszkodzenia w układzie krwionośnym i nerwowym, może prowadzić np. do uszkodzenia wzroku, pracy serca lub nerek. Aby nie dopuścić do cukrzycy koniecznie trzeba zmienić tryb i styl życia oraz co najważniejsze dietę.

Jak się bada poziom cukru we krwi?

Poziom cukru we krwi, czyli tak zwaną glukozę bada się na czczo, czyli przynajmniej 8 godzin po ostatnim posiłku. Prawidłowy poziom cukru u zdrowej osoby wynosi od 60 do 100 mg%. Kiedy po jednokrotnym zbadaniu okaże się, że poziom cukru jest podwyższony, to wcale nie musi to oznaczać choroby. Jednak lepiej skonsultować się z lekarzem, który zazwyczaj zaleca wykonanie dodatkowych badań.Jeśli po ponownej kontroli cukru we krwi barania wykażą, że sięga on powyżej 100 mg%, konieczna jest wizyta u diabetologa. Diabetolog wykonuje badania poziomu cukru na czczo oraz dwie godziny po spożyciu posiłku. Zaleci on też zmianę nawyków żywieniowych, których trzeba się ściśle trzymać. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiedniej dawce ruchu, aktywność fizyczna jest wskazana dla każdego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *