Co przeszkadza dziecku spać?

Spokojny sen jest potrzebny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niestety nie wszystkie maluchy śpią i śnią piękne sny, a przez co nie śpią również ich rodzice. Niespokojny sen u dziecka może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego warto poznać te najczęściej występujące, aby samemu również dobrze przesypiać noc.

Niespokojny sen u dziecka – przyczyny

  • Lęk – jedną z głównych przyczyn niespokojnego snu u dzieci jest lęk. Maluchy boją się wielu różnych rzeczy np. cieni na ścianie, poruszającej się firanki, dźwięków za ściany, czy też złych snów.
  • Zmęczenie – to kolejna przyczyna, która utrudnia zasypianie, a wydawać by się mogło, że zmęczone dzieci zasypiają szybciej. Pomimo zmęczenia maluchy nie śpią zwłaszcza jeśli dzień obfitował w wiele różnych emocji.
  • Niewygoda – także utrudnia sen zwłaszcza bardzo wrażliwym dzieciom. Za duże śpioszki, wyleżany materac czy ściągnięte prześcieradło może być przyczyną kłopotów ze snem.
  • Pełna pieluszka – jest nie tylko niewygodna ale również i niebezpieczna, gdyż może doprowadzić do odparzeń lub infekcji. Dlatego niemowlaki trzeba przewijać przed snem oraz w nocy.
  • Zatkany nos – kolejną przyczyną niespokojnego snu u dziecka, przed uśpieniem malucha trzeba sprawdzić, czy ma on drożny nos i nie musi otwierać buzi, aby oddychać.
  • Niewłaściwa temperatura – ten czynnik utrudnia spokojny sen zarówno dzieciom jak i dorosłym. W sypialni temperatura powietrza powinna wynosić około 20°C. Łóżeczko lub łóżko nie powinno stać przy kaloryferze, jeśli pomieszczenie jest małe trzeba też zrezygnować z baldachimu, który ogranicza cyrkulację powietrza. Natomiast jeśli w sypialni jest chłodno można kupić specjalny śpiworek z otworem na głowę i rączki.
  • Suche powietrze – także jest przyczyną niespokojnego snu, gdyż wysusza śluzówkę nosa i utrudnia oddychanie. Przed położeniem malucha spać trzeba wywietrzyć pokój oraz używać nawilżacza powietrza.
  • Rozwijająca się choroba – również utrudnia spokojny sen, jeśli nasza pociecha do tej pory nie miała problemów ze snem, to może być to objaw rozwijającej się infekcji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *