Co to jest mleko modyfikowane?

Przyszłe mamy zastanawiają się z pewnością jaką metodą karmić: czy ma to być karmienie naturale, czy za pomocą mleka modyfikowanego. Oczywiście my zachęcamy do karmienia piersią, które jest najbardziej odpowiednią i najzdrowszą metodą, jednak nie wszystkie mamy mogą lub chcą karmić naturalnie dlatego trzeba zdobyć wiedzę dotyczącą karmienie modyfikowanego. Przyszłe mamy muszą wiedzieć co to jest mleko modyfikowane i jakie są jego właściwości.

Mleko modyfikowane  – co to jest?

Mleko modyfikowane to mleko krowie, którego skład i właściwości zostają zmienione, czyli zmodyfikowane w czasie obróbki, aby swoim składem jak najbardziej przypominało mleko matki. Najważniejsze zmiany jakie zachodzą w czasie obróbki mleka krowiego to:

  • obniżenie ilości białka oraz jego składu;
  • zwiększenie ilości tłuszczów nienasyconych;
  • zwiększenie zawartości laktozy;
  • obniżenie poziomu zawartości: chloru, sodu i potasu;
  • wzbogacenie o witaminy: A,C, D, E;
  • wzbogacenie o taurynę, jod oraz żelazo i prebiotyki.

Jak wybrać mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane musi być dobrane do wieku oraz potrzeb malucha. Dzieli się je najczęściej na: mleko początkowe, mleko następne oraz mleko Junior. Mleko początkowe jest modyfikowane w sposób szczególny aby jak najlepiej odpowiadało szczególnym wymaganiom noworodków i niemowląt. Takie mleko powinno podawać się do 6 miesiąca życie. Mleko następne podaje się niemowlakom od 7 miesiąca życia aż do ukończenia roku. Jest nieco mniej zmodyfikowane ze względu na coraz sprawniej działający układ trawienny. Wzbogaca się je również o potrzebne w tym okresie minerały i witaminy. Takie mleko musi też spełniać zapotrzebowanie energetyczne. Mleko junior może być podawane dzieciom, które ukończyły 12 miesiąc życia aż do skończenia 3 lat. Więcej wytycznych dotyczących podawania mleka modyfikowanego znajdziemy na: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/jakie-mleko-modyfikowane-wybrac-dla-noworodka-0

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródło obrazka wyróżniającego: www.zdrowystartwprzyszlosc.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *