Cukrzyca ciążowa objawy i postępowanie

Cukrzyca ciążowa to nietolerancja organizmu kobiety na węglowodany, którą stwierdza się u kobiety po raz pierwszy w ciąży. Przyczyną cukrzycy w ciąży jest działanie hormonów, które obciążają komórki beta trzustki produkujące insulinę. Cukrzyca ciążowa ustępuje w większości przypadków po urodzeniu dziecka. Cukrzyca w ciąży nie może być lekceważona, gdyż niezdiagnozowana i nie leczona zagraża zdrowiu matki oraz dziecka.

Cukrzyca w ciąży objawy

Cukrzyca w ciąży objawy ma dosyć charakterystyczne objawy, które są podobne do cukrzycy typu drugiego. Cukrzyca u ciężarnych powoduje wzmożone pragnienie, a także częste oddawanie moczu oraz senność. Cukrzycę rozpoznaje się po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych. U każdej przyszłej mamy wykonuje się badanie poziomu glukozy na czczo i po obciążeniu. Takie badania muszą zostać wykonane pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Kobiety cierpiące na cukrzyce ciążową w większości przypadków rodzą zdrowe dzieci, bez żadnych chorób i powikłań. Nieleczona cukrzyca ciężarnych powoduje nadmierną masę urodzeniową dziecka, w wyniku czego potrzebne jest cesarskie cięcie.

Cukrzyca w ciąży, a dieta

Kobiety z cukrzycą ciążową muszą regularnie badać poziom cukru w swoim organizmie. Oprócz badań przyszłe mamy muszą również zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Dieta w leczeniu cukrzycy ciążowej ma zasadnicze znaczenie i powinna ona być ułożona przez dietetyka lub diabetologa. Codzienna dieta musi być dostosowana indywidualnie do potrzeb ciężarnej kobiety. Najważniejsze jest regularne spożywanie posiłków co 3-4 godziny. Ważne jest aby dieta była bogata w błonnik oraz węglowodany złożone. Trzeba też unikać spożywania cukrów prostych. Więcej porad dotyczących diety w przypadku cukrzycy ciążowej przeczytamy na: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/cukrzyca-ciazowa-objawy-i-skutki-cukrzycy-w-ciazy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *