Czerwona moc, czyli właściwości likopenu

Likopen to jeden z najsilniejszych antyutleniaczy, który ma właściwości przeciwnowotworowe. Do tego likopen dba o kondycję naszego serca, zmniejsza ryzyko zawału serca. Chroni nasze kości i ma korzystny wpływ na wygląd skóry, a jego najobfitszym źródłem są jakże lubiane przez nas pomidory.

tomatoes-1703968__340

Czym jest likopen?

Likopen to związek chemiczny, który zalicza się do karotenoidów i odpowiada za żółty, pomarańczowy i czerwony kolor roślin. Neutralizuje on wolne rodniki, których nadmiar w organizmie prowadzi do powstania tzw. „stresu oksydacyjnego”, a następnie do powstawania groźnych chorób w tym nowotworów. Likopen posiada także zdolności regeneracyjne innych antyoksydantów np. luteiny. Likopen o wiele łatwiej wchłania się w postaci przetworzonej niż w naturalnej, czyli pod postacią świeżych warzyw i owoców.

Źródła występowania likopenu

vegetables-760860__340

Jak już wyżej zostało wspomniane największym źródłem tej cennej substancji jaką jest likopen są pomidory. Ponadto duże jego ilości znajdziemy także w owocach dzikiej róży, arbuzach, grejpfrutach i papai, czerwonej papryce. Najwięcej likopenu znajdziemy w ketchupie oraz koncentracie pomidorowym. Jeżeli jednak najbardziej lubimy jeść świeże pomidory, to przed ich spożyciem warto skropić je oliwą, która ułatwi proces przyswajania likopenu przez nasz organizm.

Działanie antynowotworowe

Właściwości antynowotworowe jakie posiada likopen są coraz bardziej doceniane i podkreślane. Jest on podstawą diety antynowotworowej. Likopen usuwa wolne rodniki, które w głównej mierze są odpowiedzialne za rozwój nowotworów. Wysokie spożycie produktów bogatych w likopen zmniejsza ryzyko zachorowania na: raka prostaty, nowotwór szyjki macicy, piersi, trzustki oraz płuc, a także chorób nowotworowych przewodu pokarmowego. Substancja ta jest również jednym z najsilniejszych antyoksydantów, dzięki czemu z łatwością neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry i powstawanie nowotworów skóry. Likopen zwiększa oporność skóry na działanie promieniowania słonecznego UVA i UVB.

Ochrona serca

pulse-trace-163708__340

Likopen poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego u osób, które zmagają się z jego dysfunkcjami. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału lub wylewu. Likopen reguluje funkcje śródbłonka i powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych u pacjentów z chorobami krążenia. Wpływa także na syntezę cholesterolu i pomaga w usuwaniu „ tego złego”, czyli LDL.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *