Częste zapalenie pęcherza moczowego – jak sobie z nim radzić?

Objaw miesiąca miodowego (ang. honeymoon syndrome), jak inaczej określa się zapalenie pęcherza moczowego, dotyka co 2 kobietę przynajmniej raz w życiu. Na zakażenie najbardziej narażone są kobiety aktywne seksualne, stąd nazwa nawiązująca do poślubnego urlopu małżonków. Przeziębienie pęcherza należy do najczęściej występujących zakażeń układu moczowego (ZUM).

ZUM i zapalenie pęcherza moczowego

Zakażenie układu moczowego to stan, w którym urapatogeny przedostają się powyżej zwieracza pęcherza moczowego. U zdrowych osób bakterie występują tylko w końcowym odcinku cewki moczowej i są to bakterie saprofityczne nieuropatogenne, czyli niewywołujące zakażeń. Należą do nich paciorkowce, gronkowce, pałeczki kwasu mlekowego oraz maczugowce niebłonicze. Prawidłowy mocz jest jałowy i nie zawiera chorobotwórczych drobnoustrojów. Zakażenie dolnych dróg moczowych, do którego zalicza się zapalenie pęcherza, powodują w 80% przypadków Gram-ujemne bakterie pałeczki okrężnicy Escherichia coli. Pałeczka występuje naturalnie u zdrowych osób w przewodzie pokarmowym, nie wyrządzając przy tym żadnych szkód. Jeśli jednak znajdzie się poza układem pokarmowym, działa chorobotwórczo. Inne patogeny przyczyniające się do bólu pęcherza moczowego i pieczenia podczas oddawania moczu, uczucia parcia na mocz, częstych mikcji, bolesności w okolicy nadłonowej oraz obecności krwi w moczu to Staphylococcus saprophiticus, Klebsiella, Chlamydia, dwoinka rzeżączki, wirus opryszczki oraz grzyb Candida. Przeziębienie pęcherza znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn ze względu na krótką i szeroką cewkę moczową oraz bliskie sąsiedztwo ujścia pochwy, cewki moczowej i odbytnicy. U kobiet patogeny przedostają się również mechanicznie, czyli w trakcie stosunków seksualnych. Bakterie i grzyby trafiają do cewki moczowej drogą wstępującą, czyli np. przez używanie brudnego ręcznika, przez zakażoną wodę. Drobnoustroje nie zawsze wywołują stany zapalne, jednak organizm z osłabionym mechanizmem obronnym może nie poradzić sobie ze zwalczeniem urapatogennych bakterii.zum

Przewlekłe zapalenie pęcherza oraz nawracające ZUM

Za przewlekłe zapalenie pęcherza uznaje się stan, kiedy objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie lub pojawiają się nawroty choroby co najmniej 2 razy w miesiącu przez pół roku. Przeziębieniu może towarzyszyć ostry ból pęcherza moczowego, ale zapalenie może rozwijać się też bezobjawowo. Przyczyną nawracających ZUM są najczęściej choroby takie jak kamica dróg moczowych, cukrzyca oraz stany obniżonej odporności, trudności w odpływie moczu, a także podawanie leków immunosupresyjnych. Schorzenia sprzyjają zasiedlaniu się drobnoustrojów w drogach moczowych, co prowadzi do częstych zakażeń. Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego zmienia błonę śluzową pęcherza i tym samym zmniejsza jego barierę ochronną. Wzrasta przepuszczalność nabłonka, zmienia się skład moczu oraz podwyższa się jego pH, przez co uropatogeny łatwiej się rozwijają, powodując choroby układu moczowego.

Zapalenie pęcherza, zapobieganie oraz leczenie

W kwaśnym środowisku wytworzonym przez pałeczki kwasu mlekowego bakterii E.coli trudniej przylgnąć do nabłonka dróg moczowych. Dlatego należy zadbać o odpowiednie pH pochwy – prawidłowy odczyn to 3,5 do 4,5 (5 w okresie miesiączki) – i w razie konieczności zastosować specjalne ginekologiczne probiotyki dopochwowe. Kwaśny odczyn zapewniają bakterie Lactobacillus spp., które przeżywając w trudnym środowisku, zwalczają patogeny wywołujące infekcje (rozkładają kwasy nukleinowe i ściany bakterii). W patogenezie zapalenia pęcherza znaczącą rolę odgrywa aktywność seksualna, dlatego kobiety regularnie odbywające stosunki seksualne, powinny zadbać o odpowiednią florę bakteryjną oraz pH pochwy. Żeby zapobiec infekcjom dróg moczowych, po każdym stosunku należy oddać mocz oraz podmyć się płynem do higieny intymnej. Warto stosować również  preparaty z żurawiny, które zapobiegają przyleganiu bakterii do nabłonka dróg moczowych. Dla dobrego zdrowia pęcherza lekarze zalecają także unikanie zapachowych wkładek higienicznych, tamponów oraz dezodorantów intymnych i odradzają korzystanie z publicznych jacuzzi. Przy zapaleniu pęcherza leczenie polega na podawaniu leków przeciwbakteryjnych. Pacjentkom zaleca się też wypijanie dużych ilości płynów, żeby skutecznie oczyszczać drogi moczowe z patogenów.

U co 4 kobiety, która choć raz w życiu przebyła ZUM, infekcja będzie nawracać. Przewlekłe i nieleczone zakażenia dróg moczowo-płciowych mogą przyczyniać się do cięższych chorób, takich jak np. zapalenie macicy, jajników i jajowodów. Dlatego w przypadku częstych zapaleń pęcherza, tak ważna jest biocenoza (równowaga bakteryjna) pochwy oraz dróg moczowych.

1 thought on “Częste zapalenie pęcherza moczowego – jak sobie z nim radzić?”

  1. Ja stosuję urofuraginę, ale myślę, że na leku nie należy poprzestawać. U mnie w domu zawsze jest żurawina, a przy stanach zapalnych wspomagam się sokiem z cytryny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *