Czy aspiryna to lek na wszystko?

Aspiryna to jeden z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych leków na całym świecie. Jest znana od starożytności, leczył nią sam Hipokrates. Jednak pod znaną nam formą aspiryna została wyprodukowana przez firmę Bayer w 1899 roku. Pomimo tak ogromnej popularności warto dokładniej dowiedzieć się na co jest aspiryna i jakie działanie wykazuje.

Działanie aspiryny

Aspiryna to kwas acetylosalicylowy i początkowo była stosowana w formie proszku, pozyskiwanego z ekstraktu z kory wierzbowej. Aspiryna wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Kwas acetylosalicylowy zawarty w aspirynie zapobiega powstawaniu zakrzepów oraz zatorów w naczyniach krwionośnych, gdyż rozrzedza krew. Najnowsze badania udowodniły również, że aspiryna chroni organizm przed powstaniem czerniaka i innych nowotworów, w tym raka piersi.

Zastosowanie aspiryny

Na co jest aspiryna najczęściej stosowana, wie chyba każdy kto chorował na grypę i przeziębienie. Aspiryna to jeden z najstarszych i najbardziej skutecznych leków w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych. Osoby, które przebyły zawał mięśnia sercowego również muszą przyjmować aspirynę, aby ochronić się przed kolejnym zawałem. Lek okazuje się być pomocnym także dla diabetyków, gdyż ochrania przed powikłaniami spowodowanymi chorobą między innymi utratą wzroku. Aspiryna łagodzi bóle głowy i mięśni oraz stawów. Firma Bayer, która stworzyła znaną po dziś dzień formę aspiryny, tworzy coraz to nowe rodzaje, dobrane do potrzeb różnych pacjentów, o czym dokładniej możemy przeczytać na: http://aspirin.pl/

Czy aspiryna jest bezpieczna dla wszystkich?

Pomimo tak ogromnej popularności i skuteczności leczenia wielu chorób aspiryna nie jest bezpieczna dla wszystkich osób. Nie mogą jej stosować kobiety w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, gdyż zagraża zdrowiu dziecka, powodując poważne wady rozwojowe. Z jej przyjmowaniem muszą uważać także osoby ze słabą krzepliwością krwi oraz wrzodami żołądka. Aspiryna może powodować objawy niepożądane, które są szczegółowo opisane w ulotce. W przypadku pojawienia się skutków ubocznych aspiryny, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż jej działanie może okazać się w niektórych przypadkach śmiertelne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródło obrazka wyróżniającego: www.aspirin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *