Dentofobia- strach przed dentystycznym wiertłem

Dentofobia to lęk przed stomatologiem, jest rodzajem paraliżującego strachu, który wręcz utrudnia, lub uniemożliwia wizytę w gabinecie stomatologicznym. Przyczyny tej fobii tkwią zazwyczaj w obawie przed bólem oraz poczuciem bezsilności i braku kontroli podczas wykonywania poszczególnych zabiegów dentystycznych.

Skąd się bierze dentofobia?

dentist-748154__340

Dentofobia najczęściej jest efektem procesu określanego przez psychologów jako „błędne uczenie się”, w konsekwencji którego nawet sytuacja neutralna i niegroźna budzi silny lęk lub przerażenie. Tak dzieje się w przypadku dentofobii, która przejawia się wyolbrzymiony i nieadekwatny do zagrożenia strach przed wizytą u stomatologa. Przeżywanie takiego lęku może mieć różne postacie, począwszy od lekkiego niepokoju do pełnego przerażenia, a nawet ataku paniki. Niestety hormony stresu dodatkowo nasilają to negatywne zjawisko, poprzez obniżenia tolerancji na ból.

Skutki dentofobii

Warto zdawać sobie sprawę, że dentofobia jest bardzo kosztowna, gdyż wieloletnie zaniedbania powodują, pogorszenie się stanu jamy ustnej. Większość pacjentów z dentofobią zgłasza się dopiero gdy ból zębów uniemożliwia im funkcjonowanie. Ubytki i choroby zębów spowodowane brakiem regularnego leczenia, mogą stanowić duże obciążenie dla portfela pacjenta. Z reguły trzeba wykonać wiele wypełnień, a nawet ekstrakcję oraz prace protetyczne.

Jak sobie radzić z dentofobią?

dentist-1437430__340

Dentofobia dotyka osób w każdym wieku niezależnie od płci, jednak najtrudniej radzić sobie z nią u dzieci, które wyjątkowo źle znoszą ból i stres. Z bólem współczesna medycyna radzi sobie znakomicie, bo ból można zlikwidować za pomocą znieczulenia, gorzej jest z opanowaniem stresu. Największa trudność w leczeniu stomatologicznym polega na wyborze takiej metody postępowania, aby pozbawić pacjenta stresu i odczuć bólowych. Niestety w naszym kraju nadal zbyt mało są popularne metody bezstresowego leczenia pacjentów, jak np. premedykacja doustnymi środkami uspokajającymi, czy elektroniczne znieczulenia, lub uspokojenie wziewne podtlenkiem azotu N20/O2. Podstawą sukcesu bezstresowego i bezbolesnego leczenia zębów dzieci i dorosłych jest wykorzystanie wielu metod w różnych kombinacjach. Doświadczony stomatolog z pewnością będzie wiedział jaki sposób postępowania wybrać, aby jak najmniej stresować pacjenta. Jedną z najlepszych metod opanowania stresu w przypadku dentofobii jest sedacja wziewna za pomocą podtlenku azotu N2O. Metodę tą można określić jako stan fizycznego odprężenia i przyjemnego oszołomienia, a także oddzielania od rzeczywistości, podczas wdychania mieszaniny gazów, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *