Depresja zimowa

Depresja zimowa to sezonowy typ złego samopoczucia emocjonalnego, który pojawia się w sezonie jesienno-zimowym. Większość populacji jest bardziej pogodna i pełna energii kiedy świeci słońce, natomiast w trakcie zimowych miesięcy czujemy się przytłumieni i mniej aktywni.

Co trzeba wiedzieć o depresji zimowej?

Choroba afektywna sezonowa jest jednak stanem bardzie poważnym. Niektórzy ludzie z powodu senności i zmęczenia, a także złej koncentracji nie są w stanie pracować. Pojawiająca się w okresie zimowej depresji drażliwość oraz nieczułość, często wystawia ich na związki i relacje międzyludzkie na ciężką próbę. Cześć osób w tym okresie nie jest w stanie w ogóle funkcjonować bez leczenia. Pomiędzy październikiem a kwietniem około 1-3% Polaków wykazuje objawy choroby afektywnej sezonowej, a kolejnych 20% naszych rodaków stwierdza się łagodniejsze przygnębienie jesienne. Dolegliwości mogą pojawić się w każdym wieku, lecz najczęściej występują u osób pomiędzy 18 a 30 rokiem życia. Objawy najczęściej zanikają na wiosnę lub niekiedy stopniowo albo też nagle zamieniają się w nadaktywność. Depresję zimową najczęściej powoduje brak światła. Zimą dni są znacznie krótsze niż latem, a światło znacznie mniej intensywne. Może to oznaczać, że ilość dostarczonego do podwzgórza w mózgu światła jest niewystarczająca. Podwzgórze jest odpowiedzialne za kontrolę bardzo ważnych funkcji organizmu takich jak: aktywność, sen, apetyt, temperatura, czy popęd seksualny. U osób cierpiących na depresję funkcje te ulegają spowolnieniu lub zredukowaniu.

Objawy depresji zimowej

 

Osoby z chorobą afektywną sezonową często wykazują obniżenie odporności organizmu w okresie jesiennym i zimowy, w skutek czego często przeziębiają się lub zapadają na inne choroby. Rozpoznanie choroby polega opiera się na występowaniu przez trzy kolejne lata w okresie zimowym objawów takich jak:

  • senność w ciągu dnia albo częstych przypadków porannego zaspania;
  • brak energii i sił do codziennych czynności;
  • nadmierny apetyt i tycie;
  • złe samopoczucie oraz częste poczucie bezradności i rozpaczy;
  • niechęć do kontaktów towarzyskich, widywania ludzi i rozrywki;
  • strach napięcie i drażliwość;
  • brak zainteresowania seksem.

Leczenie depresji zimowej

Najlepsze efekty leczenia depresji zimowej przynosi leczenie światłem. Inne rozwiązanie to przyjmowanie leków antydepresyjnych oraz suplementów diety. Leczenie intensywnym światłem pomaga aż w 85% przypadków depresji sezonowej. Polega na wystawieniu chorego na działanie bardzo intensywnego światła o tak zwanym pełnym spektrum, które imituje naturalne światło słoneczne i jest 10 razy silniejsze od oświetlenia domowego. Chory może Lampy wytwarzające światło tego typu są dostępne w powszechnej sprzedaży. W ciężkich przypadkach depresji sezonowej należy przyjmować leki antydepresyjne w połączeniu z leczeniem światłem. Pomocne są również wakacje w tropikach, przyjmowanie naparów dziurawca, witaminy D oraz magnezu. Życiowe ważne zmiany lepiej przeprowadzać wiosną i latem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *