Dlaczego boli nas brzuch?

Ból brzucha, przydarza się raz na jakiś czas każdemu z nas. Jednym częściej drugim rzadziej. Ból brzucha może przybierać różne formy i mieć różne przyczyny. W końcu w naszym brzuchu znajduje się większość organów. które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie i zdrowie całego organizmu. Rodzaj i objawy jakie towarzyszą dodatkowo bólowi brzucha świadczą o tym, jaki narząd cierpi.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha 

ból brzucha

Niestrawność, kłopoty z trawieniem, przejedzenie lub zatrucie pokarmowe to najczęstsze przyczyny bólu brzucha. Ból brzucha ze strony układu pokarmowego może być kujący, może pojawiać się też uczucie ciężkości. Nudności, mdłości, zgaga, wymioty i biegunka, to kolejne objawy które towarzyszą np. zatruciu pokarmowemu lub przejedzeniu.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, to kolejne przyczyny bólu brzucha, objawy bólowe w przypadku tej choroby pojawiają się około dwóch godzin po spożyciu posiłku. Na ból brzucha częściej uskarżają się kobiety, które miesiączkują. W trakcie menstruacji pojawia się silny skurczowy ból w dolnej części brzucha. W przypadku zapalenia pęcherza moczowego również pojawia się ból w podbrzuszu, który dodatkowo objawia się częstomoczem, pieczeniem podczas oddawania moczu. Niekiedy może on promieniować do kręgosłupa lędźwiowego i ud.

Ból w górnej, prawej stronie brzucha może też świadczyć o problemach z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Choroby zapalne, takie jak ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie wątroby, atak kolki nerkowej, wymagają natychmiastowej konsultacji (najczęściej chirurgicznej). Więcej o przyczynach bólu brzucha i jego objawach przeczytamy na:http://www.zrodlozdrowia.pl/bole-brzucha-skad-sie-biora-i-o-czym-moga-swiadczyc/

Ból brzucha należy do najczęstszych problemów, na które uskarża się najwięcej osób. Jeśli często występuje, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Bardzo często ból brzucha może być sygnałem, że z naszym organizmem zaczyna dziać się coś niepokojącego. Może być to nawet objaw poważnej choroby. Stres, zła dieta, nieregularne posiłki także mogą mieć wpływ na poczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Warto więc przyjrzeć się trybowi życia codziennego i wprowadzić do niego pewne zmiany, które korzystnie wpłyną na zdrowie i cały organizm. Spożywanie posiłków bogatych w warzywa (szczególnie gotowane), picie dużej ilości wody oraz rezygnacja z gotowych dań powinno szybko dać efekty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *