Dlaczego warto jeść arbuzy?

Jednym z najbardziej soczystych i najzdrowszych owoców jest arbuz. Właściwości tego przysmaku były doceniane już w starożytności. Sam Hipokrates zalecał go jako środek moczopędny, a zimna i wilgotna skórka owocu służyła jako okład na czoło. Wszystko dzięki takim istotnym cechom, jak nawilżanie, nawadnianie (arbuz w 92% składa się z wody) oraz właściwościom przeciwutleniającym.

Arbuz – właściwości zdrowotne

Arbuz właściwości zdrowotne i kosmetyczne zawdzięcza głównie wyżej wspomnianym przeciwutleniaczom (to przede wszystkim likopen, luteina, zeaksantyna, beta-karoten oraz kryptoksantyna). Dzięki dużej zawartości wody jest moczopędny, dlatego pomaga pozbyć się zapalenia pęcherza, wpływa też pozytywnie na przemianę materii. Substancje zawarte w arbuzie sprzyjają zachowaniu odpowiedniego poziomu trójglicerydów, dzięki czemu organizm jest w stanie utrzymać prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, a to z kolei zapobiega chorobom serca. Pozytywny wpływ na serce mają też karotenoidy, które wstrzymują utlenianie się cholesterolu i hamują namnażanie się w naczyniach krwionośnych wolnych rodników. Przeciwutleniacze, takie jak likopen, zmniejszają też ryzyko wystąpienia nowotworów, zwłaszcza raka prostaty. Ponadto arbuz właściwości zdrowotne zawdzięcza także cytrulinie, która rozluźnia naczynia krwionośne i, w przypadku panów, działa jak popularna “niebieska tabletka”, zwiększając potencję. Arbuz to też źródło witaminy C oraz A, a także potasu i magnezu, które pozytywnie wpływają na pracę układu naczyniowo-sercowego. Arbuz posiada także właściwości kosmetyczne, o których możemy więcej przeczytać: https://gazetawroclawska.pl/arbuz-wlasciwosci-zdrowotne-zastosowanie-ciekawostki-i-przepisy/ar/13450913. A po lekturze tego artykułu z pewnością udamy się na poszukiwanie arbuzów, o które zimą trochę trudniej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *