Dolegliwości żołądkowo-jelitowe – czym są i jak sobie z nimi radzić

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe przytrafiają się każdemu z nas i często powodują duży dyskomfort oraz złe samopoczucie. Jak pokazują statystyki dolegliwości żołądkowe i jelitowe dotykają co drugiego Polaka. I chociaż większość z nich wydaje się nam błaha to jednak nie należy ich lekceważyć. Nie wolno ignorować zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które często powracają, gdyż mogą świadczyć o poważnej chorobie, lub nieleczone do niej doprowadzić .

Najczęstsze objawy dolegliwości żołądkowo-jelitowych

Do najczęstszych dolegliwości jelitowych i żołądkowych, których nie należy ignorować zaliczamy:

-ból i skurcze brzucha;

-wzdęcia;

– zgagę;

– gazy;

-nudności;

– uczucie pełności.

Wyżej wymienione objawy zaburzeń układu pokarmowego, są najczęściej przyczyną niewłaściwej diety i złych nawyków żywieniowych, a także zbyt szybkiego i stresującego tempa życia, wywoływać może je także brak aktywności fizycznej.

Przyczyny czynnościowych dolegliwości jelitowych i żołądkowych

Dokładne określenie przyczyn dolegliwości żołądkowo-jelitowych nie jest łatwe i nie zawsze jest możliwe, gdyż nie wszystkie przyczyny schorzeń układu pokarmowego zostały odkryte i zbadane. Bardzo często mówimy także o zaburzeniach żołądkowo-jelitowych na tle czynnościowym, które swoje przyczyny mają w innych dolegliwościach układu pokarmowego, a mianowicie:

– zbyt słaba aktywność mięśni żołądka;

– zaburzona motoryka jelit;

– stan zapalny;

– zwiększona ilość gazów w jelitach;

– nadwrażliwy układ nerwowy jelit;

Leczenie zaburzeń żołądkowo-jelitowych

Jak już zostało wspomniane wcześniej zaburzeń żołądkowo-jelitowych nie należy lekceważyć, lecz im zapobiegać i leczyć. Leczenie dolegliwości jelitowych i żołądkowych polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Najlepiej stosować domowe metody oraz leki na bazie naturalnych składników np. Iberogast. Czynnościowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe wywołują zazwyczaj kilka nieprzyjemnych objawów, dlatego też ważne jest stosowanie preparatów, która złagodzą więcej niż jeden objaw. Jeżeli domowe metody leczenie nie pomagają, a preparaty dostępne w aptece bez recepty nie łagodzą objawów, pomimo regularnego stosowania, przez około dwa tygodnie to koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

Źródło obrazka wyróżniającego: http://www.iberogast.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *