Ekokosmetyki – jak je rozpoznać?

Ekokosmetyki są w ostatnich czasach niezwykle popularne. Z pozoru sprawa wydaje się prosta, bo przecież wystarczy wziąć słoiczek z kremem lub innym preparatem i sprawdzić, czy na etykiecie jest napisane coś, co kojarzy się z naturą i naturalnością np. Naturals, Bio, Eko, Organics itp. Bardzo często kierujemy się także informacją, o tym czy na opakowaniu kosmetyku zostały wyszczególnione składniki roślinne np. rumianek, ogórek, zielona herbata, oliwki. W rzeczywistości takie składniki znajdują się w środku opakowania, ale nie znaczy to, że z miejsca czynią one produkt naturalnym i eko, bowiem ekokosmetyki to coś więcej.

Kosmetyk ekologiczny czy parwie-ekologiczny?

bath-balls-1617478_960_720

Wielokrotnie zdarza się, że producent deklaruje użycie np. w kremie ekstraktu z ogórka, jednak po wnikliwej analizie składu okazuje się, że ogórek znajduje się tam w śladowych ilościach, a cała reszta produktu to pół tablicy Mendelejewa. Kosmetyki naprawdę ekologiczne oparte są w pełni na naturalnych składnikach. W 100% ekologiczne i naturalne są jednak kosmetyki jednoskładnikowe np. olejek arganowy. Kosmetyki wieloskładnikowe muszą natomiast zawierać 95% produktów pochodzących z upraw ekologicznych. Organizacje nadające kosmetykom ekologicznym certyfikaty, na 3 lata przed rozpoczęciem uprawy badają glebę na której będą rosły przyszłe składniki takich produktów eko. Następnie takie rośliny przetwarza się wykorzystując tradycyjne metody np. suszenia i mielenia. Zabronione jest używanie roślin modyfikowanych genetycznie, czyli GMO, lub też składników pochodzących z martwych zwierząt. W ekokosmetykach nie znajdziemy również sztucznych barwników i aromatów. Ważne jest także opakowanie produktu, które w pełni musi podlegać recyklingowi.

Dopuszczalne konserwanty

image-series-1156186__340

Wydawać mogłoby się, że ekokosmetyki pozbawione są konserwantów, jednak nie jest to prawda. Dopuszczalne są konserwanty pochodzenia naturalnego takie jak witamina E, czy też rozmaryn lub ekstrakt z pestek grejpfruta. W minimalnych ilościach stosowane są także konserwanty sztuczne o czym obowiązek mają poinformować na etykiecie producenci. Kosmetyki naturalne mają w związku z tym krótszą datę ważności, niż kosmetyki syntetyczne. Kosmetyki ekologiczne są zazwyczaj oznaczone certyfikatami, o które powinni postarać się ich wytwórcy. Certyfikaty potwierdzają spełnianie rygorystycznych wymogów. Nadają je międzynarodowe organizacje w oparciu o ujednolicony system standaryzacji produktów, nazywany COSMOS, czyli Cosmetic Organic Standard. Warto szukać takich oznaczeń na kupowanych produktach.

Efekty działania ekokosmetyków 

skin-care-1309504__340

Efekty działania ekokosmetyków nie są tak spektakularne jak w przypadku kosmetyków zawierających substancje będące rezultatem najnowszych odkryć laboratoryjnych. Naturalne kosmetyki działają wolniej, ale efekt ich działania jest trwalszy. Biokosmetyki nie powodują uczuleń, ani negatywnych skutków ogólnoustrojowych, są też całkowicie nieszkodliwe dla środowiska. Zatem zawsze warto uważnie czytać etykiety produktów i wybierać to co w pełni naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *