Elektrolity – dlaczego są tak ważne dla organizmu?

Elektrolity to niezbędne dla naszego organizmu jony soli: sodu, magnezu, potasu oraz wapnia, które są całkowicie rozpuszczalne w płynach. Dostarczamy je naszemu organizmowi pijąc wodę i inne płyny, a także z pożywieniem. To właśnie one odpowiadają za gospodarkę wodną organizmu, dlatego tak bardzo ważny jest ich właściwy poziom. Dzięki nim jest również możliwe przewodzenie impulsów nerwowych niezbędnych do prawidłowego działania układu nerwowego i mózgu oraz skurczów i rozkurczów mięśni w tym serca.

Przyczyny i skutki utraty elektrolitów

Niedobór elektrolitów może być spowodowany przez wiele czynników najczęściej jest to odwodnienie organizmu w wyniku choroby (wymiotów, biegunki, wysokiej gorączki)  lub upałów. Utracie elektrolitów sprzyja także intensywny wysiłek fizyczny, gdy organizm się poci podczas ciężkiej pracy, czy uprawiania sportu. Zbyt mała ilość przyjmowanych płynów i rygorystyczna dieta, alkohol, kofeina i nikotyna, a także przyjmowanie leków przeczyszczających i moczopędnych, również wpływają na utratę cennych cząsteczek. Do skutków niedoboru elektrolitów zalicza się: ogólne złe samopoczucie, drżenie i skurcze mięśni, zmęczenie i senność, biegunki lub zaparcia oraz obrzęki. W cięższych przypadkach mogą wystąpić omdlenia, zaburzenia pracy serca, konwulsje, a nawet paraliż. Na niedobór elektrolitów szczególnie wrażliwe są małe dzieci i osoby w podeszłym wieku, u których brak ich właściwej ilości prowadzi do odwodnienia.

Jak dbać o prawidłowy poziom elektrolitów?

Aby zapewnić właściwy poziom elektrolitów w organizmie należy spożywać duże ilości płynów – zwłaszcza wody wysoko zmineralizowanej oraz produktów spożywczych bogatych w: magnez, potas, wapń i sód. Wskazane jest picie napojów izotonicznych, po które najczęściej sięgają sportowcy oraz uzupełnianie ich poziomu suplementami diety. W przypadku chorób wywołujących biegunkę i wymioty trzeba sięgnąć po elektrolity rozpuszczalne w wodzie np. Dicoflor: http://www.dicoflor.pl/pl/produkty/dicoflor-elektrolity/. Takie preparaty zapobiegają odwodnieniu organizmu i wspomagają walkę z chorobą. O ich zapas powinni zadbać szczególnie rodzice małych dzieci i opiekunowie osób starszych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *