Gazy jelitowe-jak ich się szybko pozbyć?

Gromadzenie się gazów w jelitach jest w pełni naturalnym procesem, który najczęściej jest wynikiem jedzenia w pośpiechu, a także błędów w diecie i spożywania produktów wzdymających. Niekiedy gazy jelitowe są także objawem chorób układu pokarmowego. Jednak gazy i wzdęcia to zawsze kłopotliwa i wstydliwa dolegliwość dla każdego z nas.

Przyczyny powstawania gazów jelitowych

www.iberogast.pl

Gazy taka jak wyżej wspominaliśmy, są naturalnie obecne w świetle jelita i powodowane są przez powietrze połykane przy posiłkach i mówieniu oraz przez fermentację zachodzącą w jelicie grubym. W połykanym przez nas powietrzu znajduje się tlen i azot. W jelitach w wyniku metabolizmu bakteryjnego powstają gazy o bardziej skomplikowanym składzie, zawierają: dwutlenek węgla, metan, wodór, siarkowodór i inne pochodne siarkowe. Rodzaj oraz ilość gazów pochodzących z fermentacji jelitowej zależy od rodzaju spożywanych pokarmów, a także składu flory jelitowej i pracy jelit.

Co powoduje zwiększenie ilości gazów?

Zwiększenie ilości gazów jelitowych powodowane jest poprzez spożywanie produktów uznanych za gazotwórcze np. fasola, kapusta, sery pleśniowe oraz zwiększonym połykaniem powietrza np. podczas szybkiego spożywania posiłku lub palenia, czy żucia gumy. Większa ilość gazów jelitowych pojawia się u osób z chorobą refluksową przełyku, u których występuje niemożność odbijania połkniętego powietrza. Upośledzenie trawienia oraz wchłaniania w jelicie cienkim zwiększa ilość substancji do fermentacji w jelicie grubym. Zwiększona ilość bakterii w jelicie cienkim jest również przyczyną zwiększenia się ilości gazów jelitowych.

Nadmiar gazów jelitowych jak sobie z nim radzić?

www.iberogast.pl

Aby pozbyć się nadmiaru gazów jelitowych przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej codziennej diecie i nawykom żywieniowym. Koniecznie trzeba zwolnić tempo spożywania posiłków, ograniczyć palenie papierosów, czy żucie gumy. Warto pić przez słomkę i dokładnie przeżuwać każdy kęs jedzenia. Trzeba też unikać produktów wzdymających np. roślin strączkowych, cebuli, jabłek, gruszek, a także produktów mlecznych. Kiedy dopadnie nas wzdęcie i niestrawność np. w wyniku przejedzenia warto sięgnąć po leki,  najlepiej po te o naturalnym składzie, które złagodzą objawy np. Iberogast: http://www.iberogast.pl/pl/faq/. Taki preparat powinien znaleźć się w domowej apteczce, gdyż jest niezwykle skuteczny. Iberogast pozwoli również pozbyć się nadmiaru gazów jelitowych. Szybkie działanie leku na gazy zwalczy uczucie dyskomfortu trawiennego i psychicznego. Naturalne składniki wspomagają pracę układu pokarmowego, a do tego są bezpieczne i łatwo przyswajalne przez organizm. Taki lek na gazy, wzdęcia i niestrawność warto mieć pod ręką zwłaszcza w święta.

Źródło obrazka wyróżniającego: www.iberogast.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *