Gdy coś leży na żołądku – 7 domowych sposobów na zaparcia

Zaparcia są problemem wielu osób i zwykle są skutkiem niewłaściwej diety oraz małej ilości ruchu. Normą jest wypróżnianie się raz na dzień lub dwa, ale kiedy dochodzi do niego rzadziej niż 3 razy na tydzień, a dodatkowo towarzyszy poczucie niepełnego wypróżniania, mamy do czynienia z zaparciami. Istnieje wiele metod, aby poradzić sobie z zaleganiem jedzenia w układzie pokarmowym.

Co stosować na zaparcia?

śliwkiOkazuje się, że w każdym domu możemy znaleźć mnóstwo naturalnych środków, które ułatwiają wypróżnianie:

*Suszone śliwki. Zawierają dużo błonnika, dzięki czemu poprawiają perystaltykę jelit. Wystarczy zjeść rano kilka śliwek namoczonych w wodzie lub uraczyć się kompotem śliwkowym.

*Produkty nabiałowe. Maślanki, kefiry czy zsiadłe mleko bardzo dobrze wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

*Siemię lniane. Pobudza ruchy robaczkowe, a więc przesuwanie pokarmu w jelitach. Wystarczy 2-3 łyżki nasion zalać wodą i odstawić na kilka godzin. Pijemy je przed snem, aby wypróżnienie nastąpiło z samego rana.

*Kasze, np. pęczak, jaglana. Zawierają dużo błonnika, który wspiera trawienie. Warto więc zastąpić ryż czy białe pieczywo takimi dodatkami na stałe.

*Dużo płynów. Przy zbyt małym nawodnieniu organizmu, ciało ratuje się maksymalnym wchłonięciem wody z pożywienia. Dlatego później wysuszona zawartość jelitowa z trudem się przesuwa w jelitach i zalega, tworząc zaparcia. Dzięki piciu dużej ilości płynów, masa kałowa łatwiej wydostanie się na zewnątrz.

*Truskawki. Dzięki zawartości enzymów przyspieszających trawienie i błonnika, wspierają sprawną pracę układu pokarmowego.

*Aktywny tryb życia. Taniec, spacery, gimnastyka czy pływanie pobudza cały organizm, a więc również – przemianę materii.

Gdy domowe metody nie skutkują…

olej słonecznikowy…pozostaje stosowanie środków przeczyszczających. Te jednak wcale nie muszą być chemicznymi lekarstwami. Pierwszą deską ratunku powinny być ziołowe preparaty, jak Xenna. Stosowane doraźnie, pomagają we właściwej regulacji trawienia. Taką naturalną mieszankę wystarczy zaparzyć wieczorem i normalnie położyć się spać. Zioła z jednej strony pobudzają perystaltykę jelit, z drugiej – nawadniają zawartość jelitową, co w efekcie ułatwia poranne wypróżnienie. A co jeszcze stosować na zaparcia? Można spróbować także oleju (zwykłego słonecznikowego lub rycynowego). Często pomaga, ale należy go stosować z dużą ostrożnością, bo może spowodować przekrwienie w jelicie grubym. Alternatywą jest też płynna parafina, która, powlekając śluzówkę układu pokarmowego, ułatwia przesuwanie się pokarmu.

Zaparć nie można lekceważyć. Gdy pojawiają się rzadko, z łatwością zwalczymy je domowymi sposobami lub ziołowymi środkami. Jeśli jednak zmagamy się z nimi stale, konieczna jest wizyta u lekarza i przeprowadzenie specjalistycznych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *