Gdy odmrozimy policzki, nos uszy…

Zima nie chce odpuścić i w tym roku jest wyjątkowo dotkliwa. W najbliższych dniach zgodnie z zapowiedzią meteorologów przez nasz kraj ma przejść kolejna fala mrozów. Zawsze gdy słupki termometrów spadają poniżej zera zwiększa się ryzyko odmrożenia różnych części ciała. Dlatego też warto wiedzieć jak się przed nimi skutecznie zabezpieczyć i co zrobić kiedy np. odmrozimy policzki, a także jak pomóc innym.

Czym są odmrożenia?

girl-15715__340

Odmrożenia to uszkodzenia naskórka, skóry i tkanki podskórnej na wskutek działania ujemnych temperatur. Stopień odmrożenia zależy od temperatury otoczenia i czasu w jakim skóra była poddana działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wyróżnia się odmrożenia czasowe i odmrożenia nieodwracalne. Podobnie jak w przypadku poparzeń tak i przy odmrożeniach stosuje się specjalną, czterostopniową skalę, określającą ich rozległość i ciężkość obrażeń. Najbardziej narażone na zgubne skutki niskich temperatur są gorzej ukrwione i mocno wysunięte na zewnątrz części ciała jak: palce u stóp i u rąk, nos, policzki, uszy. Odmrożenia zdarzają się częściej, gdy mrozom towarzyszy duża wilgotność, a i ich większą rozległość powoduje spożywanie alkoholu.

Jak wyglądają odmrożenia i kto jest najbardziej na nie narażony? 

person-1192352__340

O odmrożeniu mówimy wówczas gdy skóra na wskutek przebywania na mrozie staje się zaczerwieniona, a miejscu zaczerwienienia bolesna. Odmrożenie może charakteryzować się także bladością, zasinieniem skóry oraz pieczeniem lub świądem. Kiedy na skórze pojawia się obrzęk i pęcherze z płynem surowiczym trzeba zgłosić się do lekarza, jest to II stopień odmrożenia. W III i IV stopień to martwica skóry, która może prowadzić do amputacji.

Oczywiście na odmrożenia najbardziej narażone są osoby bezdomne, a szczególnie te które spożywają alkohol. Z tego powodu częściej cierpią również osoby uskarżające się na słabe krążenie krwi, niezahartowane, źle odżywione. Bardziej podatni są także ludzie starsi i dzieci.

Sposoby ochrony i metody leczenia odmrożeń

 

Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem ochrony przed odmrożeniami jest wcześniejsze hartowanie ciała zimną wodą, zimny prysznic, natryski lub też obmywanie powinno być skuteczne. Kiedy pojawią się mrozy trzeba zakładać ciepłą odzież, pomocna jest bielizna termoaktywna, koniecznie trzeba unikać zbyt długiego przebywania na mrozie zwłaszcza bez ruchu. Szaliki, rękawiczki, czapki i grube skarpety są tak samo ważne jak stosowanie tłustych kremów ochronnych do twarzy, ust i dłoni. Kremy mogą zastąpić olejki.

Gdy odmrozimy policzki, nos, uszy lub dłonie należy unikać obmywania ich w gorącej wodzie. Nie można przykładać też gorących kompresów czy innych przedmiotów, gdyż takie nagłe wahania temperatury mogą uszkodzić skórę. Osoba z odmrożeniami powinna wypić jakiś ciepły lecz nie gorący napój nie można podawać alkoholu. W skórę należy wmasować maść lub tłusty krem z witamina A oraz spożywać posiłki bogate w tą witaminę. W przypadku odmrożeń II, III oraz IV stopnia niezbędna jest pomoc lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *