Gojenie się ran – co trzeba wiedzieć

Organizm ludzki to znakomity układ samonaprawczy. Nasze ciało jest zdolne do zwalczania chorób oraz skutków urazów, na które jesteśmy narażeni przez całe swoje życie. Nasze organizmy mają zdolność hamowania krwawienia, a przez to zapobiegają rozprzestrzenianiu się  drobnoustrojów z jednej części ciała na inną. W naszych ciałach istnieją też inne długoterminowe mechanizmy naprawcze, takie jak odnawianie utraconych tkanek. Zarówno medycyna klasyczna jak i ta alternatywna przez setki lat wypracowała wiele skutecznych metod, które wspomagają gojenie się ran w organizmie.

Cztery stadia gojenia się ran

Urazy ciała takie jak np. oparzenia, czy złamania lub zranienia prowadzą w różny sposób do uszkodzenia tkanek. Reakcja ludzkiego organizmu jest zazwyczaj podobna, zarówno w przypadku urazów wewnętrznych jak zewnętrznych.

I. Zapalenie

Natychmiastową reakcją obronną organizmu jest rozszerzenie się naczyń krwionośnych w celu przyśpieszenia transportu krwi do uszkodzonych obszarów. Ściany naczyń krwionośnych stają się bardziej przepuszczalne, co pozwala na przedostawaniu się płynu oraz białych krwinek z krwi do tkanek. Taki wzrost tempa przepływu krwi powoduje szereg nieprzyjemnych, ale przemijających objawów jak: wzrost ocieplenia tkanki z powodu wzmożonego krążenia krwi oraz zaczerwienienie spowodowane rozszerzeniem się naczyń, a także obrzęk wywołany wysiękiem z naczyń do tkanki. Charakterystyczny jest też ból spowodowany przez zwiększenie napięcia wskutek nadmiaru płynu w tkankach.

II Powstanie skrzepu

Kolejnym etapem gojenia się ran jest powstawanie skrzepu. Po upływie około 10 min w zależności od ciężkości urazu wytwarza się skrzep, który łączy krawędzie rany, co skutecznie zapobiega nadmiernej utracie krwi.

III Usuwanie obumarłych tkanek 

Białe krwinki rozpoczynają proces wchłaniania drobnoustrojów, elementów martwych komórek oraz obcych substancji, oczyszczając miejsce urazu. Następnie uszkodzone komórki wydzielają substancje chemiczne stymulując przez to przepływ krwi i przyciągając przez to więcej białych krwinek w miejsce uszkodzenia ciała. Poszerzają się też naczynia krwionośne w celu łatwiejszego usunięcia z miejsca urazu drobnoustrojów i produktów rozpadu martwych komórek. Obumarłe białe krwinki, które zawierają bardzo duże ilości bakterii i produktów rozpadu częściowo są usuwane przez układ limfatyczny, a częściowo tworzą ropną wydzielinę.

IV Naprawa i odbudowa tkanek

W kolejnych dniach po urazie tkanki: łączna i nabłonkowa, rozrastają się i zastępują uszkodzoną powierzchnię skóry. W przypadku licznych uszkodzeń skóry, na całej ich powierzchni tworzy się blizna.

Rola układu immunologicznego

Białe krwinki nie tylko pochłaniają produkty rozpadu martwych komórek oraz oczyszczają  miejsce urazu dla powstałej nowej tkanki, ale również produkują przeciwciała, które efektywnie wspomagają organizm w walce z infekcją. Proces gojenia się ran przebiega sprawnie, jeśli ogólny stan zdrowia pacjenta jest dobry. Osłabienie układu immunologicznego w istotny sposób obniża zdolność organizmu do zwalczania infekcji i zaburza proces gojenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *