Gorączka reumatyczna – przyczyny, objawy, leczenie

Gorączka reumatyczna to stan zapalny wielu tkanek, a w tym mięśnia sercowego, stawów i skóry. Choroba ta niesie bardzo wysokie ryzyko trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego, zwanego reumatyczna chorobą serca. Gorączka reumatyczna występuje u dzieci w wieku 5-15 lat oraz u młodych osób. Obecnie gorączka reumatyczna jest bardzo rzadko występującą chorobą w krajach rozwiniętych, ze względu na powszechne stosowanie antybiotyków. Reumatyczna choroba serca może prowadzić do nabytych wad zastawek.

Objawy i przyczyny gorączki reumatycznej

Objawy tej choroby mają indywidualne cechy dla każdego chorego, jednak zazwyczaj występuje zespół charakterystycznych objawów takich jak: gorączka, ból, zapalenie i opuchnięcie stawów oraz wysypka i guzki podskórne. Podłożem tej choroby najczęściej jest infekcja gardła wywołana przez pewne szczepy paciorkowca. Uważa się bowiem, że takie bakterie doprowadzają do odpowiedzi immunologicznej organizmu przeciw własnym tkankom.

Leczenie gorączki reumatycznej

Leczenie tej choroby polega na profilaktycznym podawaniu penicyliny lub innych antybiotyków stosowanych w leczeniu infekcji paciorkowcowej gardła. Zaleca się także odpoczynek w łóżku i przyjmowanie aspiryny w celu zmniejszenia bólu stawów. Po rozpoznaniu choroby, pacjent musi ograniczyć aktywność fizyczną i otrzymywać środki przeciwzapalne: aspirynę oraz glikokostykosteroidy. Chorzy są również podawani codziennemu lub comiesięcznemu leczeniu antybiotykami. W niektórych przypadkach takie leczenie może trwać do końca życia, aby zapobiec nawrotom choroby.

Powikłania i rokowania

Gorączka reumatyczna może powodować wady zastawki serca, które mogą być niewidoczne natychmiastowo, lecz z czasem doprowadzić do bardzo poważnych powikłań takich jak zastoinowa niewydolność serca. W wyniku choroby mogą pojawić się także dolegliwości ze strony układu nerwowego takie jak: zaburzenia koordynacji ruchów. Niestety osoby, które przeszły atak takiej gorączki są bardziej podatne na kolejne, a także na uszkodzenie mięśnia sercowego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *