Haluksy – co należy o nich wiedzieć

Haluksy to niegroźne, chociaż bardzo dokuczliwe zniekształcenie stawu łączącego kość śródstopia z pierwszym paliczkiem dużego palca stopy. W tym miejscu bardzo często dochodzi do zapalenia kaletki maziowej oraz do wykoślawienia palucha. Haluksy są dość częstą przypadłością kobiet w przedziale wiekowym 40-60 lat, chociaż przytrafiają się też bardzo młodym osobom.

Objawy i leczenie haluksów

Najczęstszą przyczyną pojawienia się haluksów jest noszenie zbyt wąskiego obuwia, przez co palce stopy są ściśnięte i z czasem się deformują. Przy leczeniu haluksów czasami wystarczają domowe sposoby, częściej jednak potrzebne są zabiegi fizykoterapeutyczne lub  zabieg chirurgiczny. Przy haluksach należy nosić  swobodne obuwie i ochraniać  haluksy specjalnymi nakładkami. Wskazane jest również regularne moczenie stóp w gorącej wodzie z dodatkiem utartego imbiru lub sody oczyszczonej. Jeżeli domowe metody nie przynoszą ulgi oraz gdy z czasem haluksy stają się coraz bardziej bolesne i rozwija się w nich stan zapalny koniecznie należy udać się do lekarza. Lekarz może skierować pacjenta z haluksami na zabiegi fizykoterapeutyczne lub na zabieg chirurgiczny, w trakcie którego zostanie usunięta kość, u nasady dużego palca stopy.

Alternatywne terapie leczenia haluksów

Na zmienione zapalnie haluksy można stosować żele i preparaty, które zawierają wyciąg z aloesu. Równie skuteczne w ograniczaniu stanu zapalnego i zmniejszaniu bólu chorego stawu są preparaty zawierające bromelainę, enzym uzyskiwany z ananasa, albo z afrykańskiego zioła Harpagophytum procumbens, znanego też pod nawą czarci pazur lub hakorośl. Niekiedy dochodzi do powikłań. Może się rozwinąć stan zapalny u nasady palucha oraz zapalenie kaletki stawowej. Haluksy współistnieją z chorobą zwyrodnieniową w zdeformowanym stawie.

Zapobieganie haluksom

W profilaktyce haluksów należy przede wszystkim zwracać uwagę na właściwie dopasowane buty. Stopy dzieci, nastolatków i młodych osób dorosłych, łatwiej ulegają deformacjom niż stopy osób dorosłych i są na takie deformację bardziej narażone. Konsekwencją jest powstawanie haluksów. Jeśli na stopach dojdzie już do stanu zapalnego albo obrzęku stawu należy stosować ochronne nakładki na chore miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *