Higiena protezy zębowej

Protezy zębowe to szansa na piękny uśmiech dla osób, które straciły swoje naturalne zęby. Pomimo tego że jest to jedynie zamiennik, nie zwalnia nas to z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej i samej protezy. Tak samo jak w przypadku zębów naturalnych, niewyczyszczona proteza jest doskonałą pożywką dla rozwoju bakterii i grzybów (powodujących różne choroby), psuje też smak potraw i napojów. Dlatego też, należy zaopatrzyć się m.in. we właściwą szczoteczkę do protez.

Szczoteczka do protez, czyli jak dbać o protezę zębową?

Proteza zębowa nie powinna być noszona przez cały czas, gdyż może wtedy spowodować uszkodzenia błon śluzowych jamy ustnej. Protezę trzeba wyjmować na noc i przechowywać w szczelnym pojemniku. Trzymanie jej w szklance z wodą powoduje osiadanie patogenów, które trudno jest usunąć ze względu na nierówną powierzchnię samej protezy. Wymaga ona także klasycznego mycia przeznaczoną do tego szczoteczką. Szczoteczka do protez, np. https://www.protefix.pl/produkty/protefix-higiena-szczoteczka-do-protez/, umożliwi dokładne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń i osadów. Dzięki miękkiemu włosiu, szczoteczka do protez nie rysuje również delikatnego materiału, z którego wykonany jest zamiennik naturalnych zębów. Protezy trzeba myć po każdym posiłku. Jeśli proteza założona jest na stałe, trzeba dokładnie wyczyścić te miejsca, w których styka się z błoną śluzową jamy ustnej. Jeśli jest zdejmowana, to trzeba ją przepłukać ciepłą wodą tak, aby nie pozostały na niej resztki środka czyszczącego. Przed założeniem protezy, warto przepłukać też usta płynem do płukania. Protezę trzeba także raz w tygodniu wyczyścić za pomocą specjalnego środka lub odpowiednich tabletek do czyszczenia. Protezy zębowe powinno wymieniać się mniej więcej co 5 lat.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *