Hipotensja – co to jest?

Hipotensja znana jest bardziej pod nazwą niedociśnienia, lub po prostu niskiego ciśnienia tętniczego krwi. Schorzenie to nie we wszystkich przypadkach jest problemem, ponieważ bardzo wiele osób ma naturalnie niskie ciśnienie. Nagłe lub utrzymujące się przez jakiś czas spadki ciśnienia tętniczego krwi mogą natomiast ograniczać zaopatrzenie mózgu w tlen. W ten sposób dochodzi do omdleń i zawrotów głowy.

Objawy i przyczyny hipotensji

Do głównych objawów niedociśnienia zalicza się zawroty głowy w pozycji pionowej oraz zmęczenie i senność. Hipotensja objawia się również zaburzeniami świadomości i chwilową utratą przytomności. Do przyczyn niedociśnienia można zaliczyć: nagły stres, ciąże, nagłe powstanie po dłuższym czasie spędzonym w pozycji leżącej lub siedzącej. Za niedociśnienie odpowiadają też emocje, ból, głód oraz długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej zwłaszcza w wysokich temperaturach. Niskie ciśnienie tętnicze krwi występuje również u osób starszych, bowiem z wiekiem coraz gorzej funkcjonują mechanizmy fizjologiczne, które kompensują spadek ciśnienia krwi. Niedociśnienie może spowodować także intensywne leczenie nadciśnienia oraz przyjmowanie niektórych leków np. stosowanych w leczeniu nietrzymania moczu lub depresji. Hipotensja wywoływana jest także przez niektóre choroby serca.

Leczenie niedociśnienia 

Leczenie niskiego ciśnienia tętniczego krwi polega najczęściej na leczeniu choroby, która jest jego przyczyną. W skrajnych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie leków, które podwyższą ciśnienie. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy albo zasłabnięcia, czy też omdlenia należy się położyć i unieść stopy powyżej poziomu głowy. Jeśli takie dolegliwości występują bardzo często warto udać się do lekarza, niekiedy wystarcza noszenie specjalnych uciskających rajstop, które ułatwiają krążenie krwi. W przypadku niedociśnienia należy zwiększyć także ilość wypijanych płynów, pomocne jest też wypicie kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *