Infekcje intymne w okresie ciąży i połogu

Infekcje intymne bardzo często przytrafiają się kobietom w ciąży oraz tym będącym w okresie połogu. Nigdy nie wolno ich lekceważyć, gdyż mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia zarówno ciężarnych jak i ich nienarodzonych dzieci.Grzybicze lub bakteryjne zakażenie dróg rodnych u kobiet w ciąży może być przyczyną poronienia, czy też przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego lub wcześniejszego porodu. Zignorowane infekcje okolic intymnych mogą także powodować bezpłodność u kobiet nie będących w ciąży.

Infekcje intymne w ciąży

Infekcje intymne grzybicze i bakteryjne w trakcie ciąży niejednokrotnie bywają przyczyną  zapalenia błony śluzowej oraz mięśnia macicy po porodzie i dłuższego gojenia się ran, a nawet rozejściem się szwów. Częste infekcje okolic intymnych u kobiet w trakcie ciąży są spowodowane rozpulchnieniem i przekrwieniem tkanek dróg rodnych. Niestety w ciągu dziewięciu miesięcy mogą pojawiać się kilkukrotnie i to już od pierwszego trymestru ciąży. Najczęściej pojawiają się infekcje grzybicze, rzadziej bakteryjne. Grzybicze zapalenie dróg rodnych w ciąży leczy się zazwyczaj bardzo szybko i łatwo. Tego rodzaju infekcje atakują kobiety w okresie obniżonej odporności, lub po antybiotykoterapii. Bakteryjne zakażenia okolic intymnych są znacznie poważniejsze i trudniejsze w leczeniu niż infekcje grzybicze. Zakażenia bakteryjne mogą być spowodowane alergią lub zmianami hormonalnymi Nieleczone infekcje bakteryjne mogą przejść w przewlekły stan zapalny i powodować bardzo poważne komplikacje zdrowotne. W przypadku tego rodzaju infekcji leczeniu poddany musi być również partner seksualny kobiety, odradza się także współżycie.Infekcje intymne wywołane przez bakterie są bardzo niebezpieczne dla przebiegu ciąży i płodu, dlatego nie można ich lekceważyć.

Leczenie infekcji intymnych w okresie ciąży i połogu

W okresie ciąży i połogu kobiety muszą szczególnie dbać o higienę intymną, co powinno zapobiec powstawaniu zakażeń, w tym przypadku najważniejsza jest profilaktyka. Aby zapobiegać infekcjom okolic intymnych  w czasie ciąży, kobiety mogą przyjmować tabletki z kwasem mlekowym, stosować płyny do higieny intymnej o kwasnym pH oraz nosić bawełnianą bieliznę i regularnie się podmywać, najlepiej w bidecie. Jednak nie zawsze można ustrzec się infekcji, dlatego w przypadku jej wystąpienia należy niezwłocznie zgłosić się do swojego lekarza ginekologa, który zaleci odpowiednie metody leczenia i postępowania, które będą bezpieczne dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka. Więcej o infekcjach intymnych w czasie ciąży i okresie połogu przeczytamy na: http://tantumrosa.pl/raport/zagrozenia-infekcyjne-okolic-intymnych-w-okresie-ciazy-porodu-i-pologu/

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *