Infekcje wirusowe – czym są i jak je leczyć?

Zima to zawsze okres w roku, kiedy o wiele łatwiej się przeziębić. Niezależnie od tego, jak ciepło się ubierzemy czy jak wiele herbaty z cytryną wypijemy. Niestety, ale infekcje wirusowe nie zwracają na to żadnej uwagi. Jak poznać, czy dopadła nas taka właśnie infekcja czy może zostaliśmy zaatakowani przez bakterie?

Prawda jest niestety taka, że rozpoznanie czy zostaliśmy „rozłożeni na łopatki” przez infekcję wirusową czy bakteryjną, nie jest wcale takie łatwe. Jedną z najprostszych, a jednocześnie najskuteczniejszych metod będzie oczywiście wizyta u lekarza specjalisty, ale niektóre objawy są na tyle charakterystyczne, że wstępnej diagnozy można dokonać samodzielnie. Ta oczywiście nie zastąpi wizyty u lekarza, co warto mieć na uwadze.

Infekcje wirusowe

Warto wiedzieć, że nie leczona lub też niewłaściwie leczona infekcja wirusowa może przerodzić się w tą bakteryjną, którą już znacznie trudniej wyleczyć. Nie powinno się więc w żadnym stopniu ignorować pierwszych objawów choroby. Jak w ogóle objawiają się infekcje wirusowe?

Najczęstsze objawy infekcji wirusowej to:

  • ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • osłabienie i dreszcze,
  • podwyższona temperatura (zazwyczaj do 38,5° Celsjusza),
  • wodnisty, bezbarwny katar,
  • suchy kaszel, a do tego zaczerwienione, obolałe gardło, zazwyczaj bez ropnej wydzieliny.

Czym wirus różni się od bakterii?

Przy infekcji bakteryjnej także występują powyższe objawy, ale są znacznie bardziej zintensyfikowane. Dochodzi do nich jeszcze wyższa temperatura ciała, bóle brzucha czy szeroko rozumiana apatyczność. Mogą wystąpić także duszności czy nawet ropne naloty na migdałkach. Dlatego dobrze jest wcześniej zacząć leczenie, by nie dopuścić do tego, by infekcja wirusowa, przerodziła się w bakteryjną. Na szczęście istnieją odpowiednie leki przeciwirusowe, które są w stanie pomóc przezwyciężyć nawracające infekcje dróg oddechowych. W ich wyborze pomoże farmaceuta lub lekarz. Pamiętajmy, nie wolno ignorować żadnych objawów!

bakterie i wirusy pod mikroskopem

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *