Jak dbać o wątrobę?

Wątroba to niezwykły organ w naszym ciele, posiada ogromną możliwość regeneracji. Jednak mylą się te osoby, które uważają, że dzięki temu nie muszą w odpowiedni sposób o nią dbać. Wątroba codziennie wykonuje ogromną pracę, a wszelkie jej zaburzenia są szybko i dotkliwie odczuwalne przez nasz organizm. Dlatego warto wiedzieć jak na  co dzień dbać o ten ważny organ i po jaki lekarstwa na wątrobę sięgnąć kiedy zaczniemy odczuwać dolegliwości bólowe z jej strony.

Funkcje wątroby

We wnętrzu wątroby znajdują się hepatocytami, które przetwarzają składniki odżywcze w składniki które są lepiej przyswajalne przez komórki naszego ciała. Hepatocyty odtruwają również nasze ciało z substancji toksycznych, które pochodzą z pożywienia oraz z przemiany materii. Wątroba produkuje także żółć, która jest niezbędna do procesu trawienia oraz heparynę, która odpowiada za krzepliwość krwi, a także niektóre białka odpornościowe. Do tego wątroba magazynuje niektóre witaminy oraz magnez i żelazo. Pełniąc tak ważne funkcje musimy zadbać o to, aby zawsze była w dobrej formie.

Jak chronić wątrobę?

Nasza wątroba wprost nienawidzi pewnych zachowań takich jak nadużywanie alkoholu. Już nawet niewielkie ilości napojów procentowych są dla niej zabójcze. Dlatego po alkohol nawet ten niskoprocentowy sięgajmy raz na jakiś czas. Nasza wątroba nie lubi też przeciążania tzn. obfitych i tłustych posiłków. Lepiej jeść częściej, lecz mniej. Nie bez znaczenia jest również to co pojawia się na naszych talerzach. Wątroba ma trudności z trawieniem smażonych i wysoko przetworzonych, które do tego są tłuste. Zamiast tłustych posiłków warto postawić na zielone warzywa i owoce. Najzdrowsze dla wątroby są te zawierające dużo błonnika oraz witamin z grupy B. Oczywiście posiłki należy jeść pomału i spokojnie, pośpieszne jedzenie w stresie jest dla wątroby bardzo niezdrowe. Warto pamiętać, że niektóre leki szkodzą wątrobie i trzeba je przyjmować ostrożnie i pod kontrolą lekarza.

Lekarstwa na wątrobę

Kiedy nasza wątroba przypomina nam o sobie w bolesny sposób, trzeba nie tylko przyjrzeć się swojej diecie oraz stylowi życia, ale także szukać medycznej pomocy. W aptekach znajdziemy wiele lekarstw na wątrobę na które nie potrzebujemy recepty takich jak np. Essentiale Forte: http://essentiale.pl/produkt-forte-ulotka. Warto wybierać te preparaty, które powstały na bazie naturalnych wyciągów roślinnych i ziół, gdyż zioła są stosowane w leczeniu wątroby. Lekarstwa na wątrobę zawierają również substancje wspomagające jej regenerację oraz ochronę hepatocytów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *