Jak leczyć kaszel u dziecka

Kaszel u dziecka zawsze budzi u rodziców niepokój, lecz nie zawsze musi oznaczać chorobę. Najczęściej kaszel u dziecka jest objawem infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie. Przyczyną kaszlu oprócz stanu zapalnego, bardzo często bywa też odczyn alergiczny lub podrażnienie śluzówki gardła, krtani, czy tchawicy. Bardzo rzadko kaszel u dziecka jest objawem zapalenia dolnych dróg oddechowych, czyli zapalenia oskrzeli, czy zapalenia płuc.

Rodzaje kaszlu

Kaszel dzielimy na mokry, suchy i tak zwany “szczekający”. Rodzaj kaszlu ma zasadnicze znaczenie przy doborze leków oraz sposobów leczenia. W przypadku kaszlu szczekającego stosuje się te same lekarstwa, co w przypadku kaszlu suchego. W przypadku kaszlu mokrego należy stosować leki wykrztuśne, które ułatwiają odrywanie i odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Kiedy naszemu dziecku doskwiera mokry lub suchy kaszel warto wiedzieć jak szybko mu pomóc.

Sposoby na kaszel u dziecka 

W leczeniu kaszlu u dzieci najczęściej stosuje się syropy przeciwkaszlowe i wykrztuśne. Oprócz tych dostępnych w aptece bez recepty warto stosować takie, które możemy zrobić sami np. syrop z cebuli, buraka ćwikłowego, lub mniszka lekarskiego. Bardzo ważne jest nawilżanie powietrza w pokoju w którym dziecko przebywa i śpi, tą metodę stosujemy zarówno w przypadku kaszlu suchego jak i mokrego. Przy kaszlu mokrym ważne jest oklepywanie pleców malucha. Oklepywanie pomaga oderwać się zalegającej wydzielinie i łatwiej ją wykrztusić. Inhalacje za pomocą inhalatora lub kąpieli z dodatkiem olejków również pomaga udrożnić drogi oddechowe i przyśpiesza proces zdrowienia malucha. Więcej o skutecznych sposobach leczenia kaszlu u dziecka dowiemy się na: http://www.kaszeludzieci.pl/.

 Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *