Jak ochronić szkliwo zębów

Szkliwo zębów pełni funkcję ochronną, dlatego tak bardzo trzeba o nie dbać. Szkliwo zębów, jest najtwardszą tkanka naszego organizmu, jednak szkliwo nie odrasta i nie ma zdolności regeneracyjnych. Warto zatem wiedzieć jak dbać o zęby, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiecham.

Odwiedzaj stomatologa

Regularne kontrole stomatologiczne pomagają szybko zdiagnozować i wyleczyć problemy jakie pojawiają się w jamie ustnej. Podczas takiej kontroli stomatolog ocenia też stan szkliwa zębów oraz zgryzu. Jeśli górne oraz dolne zęby stykają się w nieprawidłowy sposób dochodzi bardzo często do nieprawidłowego tarcia i ścierania się szkliwa. Lekarz może zaproponować też bezinwazyjne usunięcie kamienia nazębnego oraz wzmacniającą szkliwo zębów fluoryzację. Przed zastosowaniem preparatów wybielających warto również ich wybór skonsultować ze stomatologiem.

Unikaj kwasów i cukru

Szkliwo zębów pomimo swojej twardości jest podatne na działanie kwasów. Źródłem kwasów są np. słodkie i gazowane napoje oraz owocowe i kwaśne słodycze oraz wszelkie owoce jak cytrusy oraz wiśnie, rabarbar, wino, czy też konserwanty znajdujące się w wędlinach. Trzeba zdawać sobie sprawę, że napoje typu cola mają odczyn bardziej kwasowy niż ocet oraz kwas solny. Najgorsze dla naszego szkliwa jest połączenie kwasu i cukru, bowiem kwas rozmiękcza szkliwo, a cukier może łatwiej przylegać do zębów i stanowić doskonałą pożywkę dla bakterii próchniczych.

Szczotkuj, a nie szoruj 

Szczotkowanie zębów po spożyciu posiłków jet koniecznością. Wykonując tą czynność musimy używać miękkiej szczoteczki bardzo delikatnie omiatając zęby. Pasta do zębów powinna zawierać fluor. Zbyt mocne dociskanie i szorowanie niszczy szkliwo. Przestrzenie pomiędzy zębami należy nitkować. Po zjedzeniu czegoś kwaśnego trzeba odczekać minimum pół godziny zanim umyjemy zęby, gdyż szkliwo jest bardziej podatne na wszelkiego rodzaju urazy, także te spowodowane szczotkowaniem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *