Jak prawidłowo dbać o protezę zębową – praktyczne porady

Proteza zębowa jest całkowicie ciałem obcym zakładanym do jamy ustnej, w związku z tym organizm może początkowo się przed nią bronić. Proces adaptacji do protez zębowych może trwać od kilku dni nawet do kilku miesięcy, dlatego aby go skrócić zaleca się ich zakładanie nawet na noc. Zakładając całkowite protezy zębowe trzeba nauczyć się też w nich mówić i jeść, co często bywa frustrujące. W utrzymaniu sztucznych zębów pomoże krem do protez, trzeba też wiedzieć jak dbać o jej higienę, by posłużyła jak najdłużej

Jak dbać i użytkować protezę zębową?

Samo mycie i przechowywanie protezy zębowej w szklance nie wystarczy, aby zachować właściwą jej higienę. Kiedy organizm przyzwyczai się do protezy trzeba ją wyjmować na kilka godzin. Całodobowe noszenie protez może spowodować podrażnienie błon śluzowych. Ważne jest także przechowywanie jej w suchym i szczelnym pojemniku, gdyż trzymanie sztucznej szczęki w szklance z wodą sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Najważniejsze jest jednak dokładne mycie, najlepiej za pomocą specjalnej, dwustronnej szczoteczki, która pozwoli oczyścić nawet trudno dostępne miejsca. Do mycia unikać należy pasty do zębów, która zawiera substancje ścierne. Raz w tygodniu warto używać proszków lub tabletek do dezynfekcji, które rozpuszcza się w wodzie. Nie poleca się stosowania wody utlenionej, która powoduje odbarwienie akrylu, z którego produkowane są protezy. Dla uczucia pewnego dopasowania protezy można stosować specjalny krem. Krem do protez nie zastępuje dobrego dopasowania przez protetyka lub stomatologa ale pozwala na uczucie komfortu.Uszczelnia i utwierdza protezę zapobiegając jej przesuwaniu się podczas mówienia, czy jedzenia. Krem do protez zapobiega też przedostawaniu się jedzenia pod protezę. O tym jak stosować krem do protez przeczytamy na: https://www.protefix.pl/produkty/krem-mocujacy-ekstra-mocny/. Protezy ruchome trzeba wymieniać co pięć lat. Nie można ignorować również wszelkich stanów zapalnych, czy też obluzowania się protezy lub ucisku spowodowanego jej używaniem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *