Jak się uporać z zapaleniem zatok?

Zapalenie zatok jest bardzo uciążliwą i nieprzyjemną chorobą, która zazwyczaj jest powikłaniem po grypie lub przeziębieniu. Najczęściej wywoływana jest przez wirusy, które atakują błonę śluzową zatok. Początkowo zapalenie zatok objawia się katarem, który uważamy za pozostałość infekcji dróg oddechowych, dopiero później pojawia się ból głowy i inne objawy. Choroby nie można lekceważyć i zawsze trzeba ją wyleczyć do końca.

Przyczyny zapalenia zatok

Zapalenie zatok najczęściej wywoływane jest przez wirusy, rzadziej przez bakterie, czy grzyby. Najczęściej jest efektem niedoleczonych infekcji górnych dróg oddechowych, a także próchnicy zębów. Alergicy i astmatycy, są częściej narażenie na chorobę, tak samo jak osoby z krzywą przegrodą nosową lub przerośniętymi migdałkami. Kiedy w zatokach pojawia się stan zapalny, błona śluzowa zaczyna wytwarzać wydzielinę, która blokuje ujście zatok, a zgromadzone w nich powietrze nie może się wydostać powodując ucisk na ściany zatok.

Objawy zapalenia zatok

W czaszce człowieka znajdują się zatoki szczękowe, czołowe i sitowe. W zależności od tego, gdzie rozwija się stan zapalny odczuwamy różne dolegliwości. Ból w okolicy czoła świadczy, że zapalenie rozwija się w zatokach czołowych, natomiast ból górnej szczęki i policzków świadczy o infekcji w zatokach szczękowych. Obrzęk powiek i okolic oczu, a także bolesność nosa oraz utrata powonienia to objawy zapalenia zatok sitowych. Ból zatok zazwyczaj nasila się z rana oraz przy pochylaniu. Kolejnym objawem świadczącym o zapaleniu zatok jest katar. Jeżeli wydzielina jest wodnista i przezroczysta mamy do czynienia z infekcją wirusową, a jeśli jest gęsta i żółto-zielona przyczyną są bakterie. Przy zapaleniu zatok występują także inne, bardziej ogólne objawy takie jak: gorączka, brak apetytu, uczucie rozbicia, kaszel i złe samopoczucie.

Leczenie zapalenia zatok

www.tevazdrowiewdobrejcenie.pl

Infekcji zatok nie można lekceważyć i zawsze trzeba je wyleczyć. Nieleczone zapalenie może doprowadzić do wielu poważnych chorób takich jak zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, czy ropień mózgu. W większości przypadków metody leczenia podejmowane są przez przeprowadzenie rozmowy z pacjentem i podstawowe badania i podanie leków. Działający lek na zatoki złagodzi wszystkie objawy i przyniesie szybką ulgę. Większość leków łagodzących zapalenie zatok możemy kupić w aptece bez recepty np. Infex Zatoki, o jego działaniu możemy dowiedzieć się więcej na: http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/  W niektórych przypadkach trzeba przyjmować antybiotyki. Jeżeli choroba odnawia się i długo utrzymuje pomimo leczenia należy wykonać specjalistyczne badania np. endoskopię nosa. Dzięki endoskopowi można usunąć zmiany chorobowe oraz poszerzyć ujście zatok.

Źródło obrazka wyróżniającego: www.tevazdrowiewdobrejcenie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *