Jak sobie radzić z bólem stawów?

Ból stawów najczęściej spowodowany jest chorobą zwyrodnieniową stawów, czyli długotrwałym stanem zapalnym. Choroba zwyrodnieniowa doprowadza do zmiany chrząstki stawowej, a w ostateczności do jej zniszczenia. Nieprawidłowa praca błony stawowej, powoduje mniejszą produkcję mazi, co przyczynia się do uczucia sztywności stawów np. rano, lub po dłuższym unieruchomieniu- siedzeniu lub leżeniu.

Kto jest narażony na ból stawów?

woman-1661548__340

Na ból stawów narażone są osoby wykonujące ciężkie prace fizyczne, sportowcy ( zwłaszcza ci wyczynowi) oraz osoby po różnych wypadkach i urazach. Ból stawów powodują także inne choroby w tym choroby autoimmunologiczne. Na przyśpieszone niszczenie stawów skazane są także osoby otyłe. Każdy dodatkowy kilogram masy ciała wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie stawów. W tym przypadku nadwaga i otyłość powoduje ograniczenie aktywności fizycznej, co utrudnia rehabilitację. Osoby, które ukończyły 50 rok życia powinny również bardziej zadbać o swoje ciało. Chrząstka stawowa starzeje się i nie ma już możliwości bardzo szybkiej regeneracji, staje się mniej uwodniona.  Dlatego trzeba regularnie wykonywać ćwiczenia na stawy i dbać o swoje ciało, w tym o dietę.

Ćwiczenia na stawy i inne metody

neck-1728578__340

Istnieje bardzo wiele metod i sposobów, aby poradzić sobie z bólem i sztywnością stawów. Można przyjmować różnego rodzaju przeciwbólowe oraz wspomagające produkcję kolagenu i ochraniające chrząstkę stawową. Jednak bardzo ważna jest także zmiana jakości swojego życia. Ćwiczenia na stawy są podstawą zachowania sprawności fizycznej. Regularne ćwiczenia łagodzą objawy bólu stawów, a także zapobiec jego nawrotom. Różnego rodzaju ćwiczenia na stawy znajdziemy na: https://rozruszajstawy.pl/cwiczenia . Skuteczna na ból stawów jest również fizykoterapia, a jej metody powinne być dobrane przez lekarza. Osoby z nadwagą musza starać się stracić zbędne kilogramy, które niekorzystnie wpływają na zdrowie całego organizmu. O pomoc warto poprosić dietetyka, gdyż codzienna dieta ma także wpływ na stan kości i stawów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *