Biegunka - jak sobie radzić z leczeniem biegunki

Biegunka – jak szybko sobie z nią poradzić?

Biegunka, charakteryzująca się zwykle gwałtownym przebiegiem i nieprzyjemnymi dolegliwościami ze żołądka i jelit, trwającymi kilka godzin lub dni, jest efektem silnej, ostrej reakcji obronnej organizmu ludzkiego przed trującymi, toksycznymi substancjami, które przedostają się do układu pokarmowego. Niewłaściwy sposób postępowania przy  biegunce stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia zarówno osób dorosłych oraz starszych, jak i małych dzieci, ponieważ prowadzi nie tylko do odwodnienia, ale również utraty drogocennych elektrolitów i innych, nie mniej ważnych minerałów. Jednak w przypadku jej wystąpienia nie warto się denerwować. Warto zachować zimną krew i trzeźwy umysł, tak aby podjęte decyzje były właściwe.

Przyczyny występowania biegunki

leczenie biegunkiGłówną przyczyną pojawienia się biegunki są między innymi: infekcje żołądka i jelit (najczęściej rotawirusy, bakteryjne lub pasożyty), tzw. zatrucie pokarmowe, zakażone jedzenie, nadwrażliwość na poszczególne pokarmy, zaburzenia trawienia i wchłaniania, nadmierna ilość owoców i warzyw w diecie, terapia antybiotykowa, nadużywanie alkoholu, stres, nowotwory oraz wiele innych. Zaraźliwe biegunki rozprzestrzeniają się natomiast poprzez brudne ręce, dlatego tak ważna jest odpowiednia, regularna higiena osobista, szczególnie w przypadku małych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Poniżej w liście zebrałam najczęstsze przyczyny występowania biegunki:

  • Infekcje żołądkowo-jelitowe,
  • Zakażenie bakteriami (np. Salmonella),
  • Stres,
  • zatrucie lekami, środkami chemicznymi, itp,
  • Zapalenie trzustki,
  • Problemy jelitowe lub hormonalne.

Objawy biegunki

Biegunka objawia się przede wszystkim charakterystycznymi wodnistymi, płynnymi lub półpłynnymi stolcami, oddawanymi więcej niż cztery razy na dobę oraz specyficznym, przykrym zapachem. Wstydliwej dolegliwości, zwykle ukrywanej nawet przed najbliższymi, dosyć często towarzyszą dodatkowo: silny i nieprzyjemny ból brzucha, utrata apetytu, nudności, wymioty, ogólne osłabienie, dreszcze oraz podwyższona temperatura ciała.

Jak sobie radzić z biegunką?

Dłoń sięgająca po papier toaletowy w czasie trwania biegunkiSposób postępowania przy biegunce uzależniony jest przede wszystkim od czynnika wywołującego dolegliwość. W zdecydowanej jednak większości przypadków leczenie opiera się głównie na zastosowaniu odpowiedniej, rygorystycznej diety, oznaczającej ograniczenie do absolutnego minimum dobowych racji żywnościowych oraz znacznym zwiększeniu ilości płynów, najlepiej w postaci niegazowanej wody lub specjalnych płynów nawadniających organizm, dostępnych bez recepty w każdej aptece. Warto również sięgnąć po ogólnodostępne na rynku farmaceutycznym preparaty przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, probiotyki, bakterie kwasu mlekowego, środki hamujące oddawanie zbyt dużej liczby stolców, jak również sprawdzony lek na biegunkę, np. Stoperan, który normalizuje pracę jelit, łagodzi bolesne skurcze brzucha oraz hamuje niebezpieczny proces odwodnienia organizmu.

Co w przypadku długotrwałego występowania?

W bardziej zaawansowanych przypadkach, kiedy biegunka staje się coraz bardziej obfita lub trwa dłużej niż kilka dni, utrzymuje się wysoka temperatura ciała, następuje zatrzymanie moczu, a w kale pojawia się krew, śluz lub ropa, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza, który zleci przeprowadzenie dodatkowych, specjalistycznych badań oraz wdrąży odpowiedni proces leczenia, który przywróci odpowiednią florę bakteryjną w jelitach.

Profilaktyka

Wykonywanie tych działań nie uchroni nikogo przed biegunką, aczkolwiek może w znacznym stopniu pomóc się przed nią zabezpieczyć. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów należy w pierwszej kolejności zadbać o naszą dietę. Powinna być ona zróżnicowana, zawierać w sobie zarówno elementy warzyw i owoców, ale także produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (w przypadku osób nie jedzących produktów odzwierzęcych należy odpowiednio zbilansować dietę dostępnym pożywieniem). Jeśli możemy wykluczyć nieodpowiednią dietę, a z tym związane również różnego rodzaju używki, to zastanówmy się czy ostatnio nie mieliśmy zbyt dużej dawki stresu. Podobny efekt da nadmierne spożycie ważyw, owoców, czy nawet gum do żucia – czego zdecydowanie należy unikać.

Ponadto istotnym elementem jest zachowanie przynajmniej podstawowej higieny osobistej, tak aby wykluczyć zarażenie się wirusami i pasożytami, które wywołują biegunkę. Warto w przypadku powtarzających się biegunek wybrać się na badania – być może są one skutkiem choroby.

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku zauważenia pierwszych symptomów należy bezzwłocznie działać. Zawsze warto mieć w apteczce preparat, który pomoże nam w walce z infekcją. W przypadku kiedy sam specyfik nie daje rady, należy czym prędzej udać się do lekarza rodzinnego i zasięgnąć jego porady.

W przypadku dzieci więcej informacji można znaleźć w innych serwisach:

1 thought on “Biegunka – jak szybko sobie z nią poradzić?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *