Jak szybko wyleczyć przeziębienie

Okres jesiennych przeziębień i innych infekcji górnych dróg oddechowych został już otwarty. Każdy z nas z pewnością tego sezonu doświadczy dolegliwości związanych z przeziębieniem. Niestety objawy tej choroby bywają bardzo uciążliwe, chociaż przeziębienie nie jest poważnym schorzeniem. Oczywiście infekcji górnych dróg oddechowych nie wolno lekceważyć, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Kiedy już jednak chorobotwórcze wirusy dopadną nasz organizm należy szybko je zwalczyć.

Objawy przeziębienia

Do podstawowych objawów przeziębienia zalicza się obfity wyciek wydzieliny z nosa, kichanie, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, ból głowy, podwyższoną temperaturę ciała. Kolejne objawy to ból stawów i mięśni, a także ból i obrzęk gardła. U niektórych osób bardzo szybko pojawia się suchy kaszel. Przeziębienie wywoływane jest przez wirusy.

Zasady leczenia przeziębienia

thermometer-1539191__180

Podstawową zasadą leczenia przeziębienia i innych infekcji górnych dróg oddechowych jest eliminowanie objawów, najlepiej za pomocą leków na przeziębienie i grypę. W pierwszej kolejności należy łagodzić bolesne stany zapalne oraz obniżyć gorączkę, a także wytłumić stany zapalne śluzówek nosa i gardła. Leki po które sięgamy muszą być dostosowane do wszystkich objawów chorobowych. Najczęściej stosowaną w leczeniu przeziębienia i grypy substancją jest kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna/polopiryna, chociaż Polacy sięgają także po preparaty z ibuprofenem, paracetamolem lub naproksenem lub mieszanki tych substancji. Jednak to właśnie aspiryna na przeziębienie jest najchętniej wybieranym lekiem, gdyż zwalcza wszystkie objawy kompleksowo. Aspiryna i inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe, do tego aspiryna posiada witaminę C, która jest niezbędna do szybkiego wyleczenia przeziębienia.

Koniecznie należy pamiętać o naturalnych metodach leczenia, które przyśpieszą powrót do zdrowia. Ciepłe kąpiele, inhalacje i napary ziołowe skutecznie rozgrzeją ciało, a do tego uporają się z wirusami i poprawią samopoczucie. Aby szybko i skutecznie uporać się z przeziębieniem należy unikać czynników drażniących błony śluzowe górnych dróg oddechowych, a mianowicie: dymu tytoniowego, kurzu, alkoholu, drażniącymi płynami oraz gorącymi potrawami i napojami. Wyżej wymienione czynniki potęgują podrażnienie i obrzęk błon śluzowych. W leczeniu przeziębienia należy unikać stosowania antybiotyków, które powinno się przyjmować przy infekcjach bakteryjnych. Zatem kiedy czujemy, że “coś nas bierze” trzeba sięgnąć po poczciwą aspirynę, przykryć się ciepłym kocem i popijać ciepłą herbatę z miodem, cytryną i sokiem malinowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *